Sanepid: Żywność na poznańskich targowiskach jest bezpieczna

Autor: Jedynka Polskie Radio 22 marca 2012 11:05

Krystyna Pawełek z powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, powiedziała w radiowej Jedynce, że w Poznaniu i powiecie poznańskim jest jedenaście legalnie działających targowisk, a kontrole są prowadzone w zależności od potrzeby, od kilku, do nawet kilkudziesięciu razy w ciągu roku.

Krystyna Pawełek przyznała, że stacja przeprowadza kontrole planowane, ustalane przez instytucje nadrzędne, ale są też takie, które związane są ze skargami i interwencjami klientów.

Powiedziała, że sprzedaż mięsa może mieć miejsce w kioskach i sklepach usytuowanych na targowiskach. Musi być tam zagwarantowana bieżąca, ciepła i zimna woda, urządzenia chłodnicze, gdzie powinny być przechowywane mięsa i wędliny. Sanepid nie dopuszcza sprzedaży mięsa na straganach.

Krystyna Pawełek zapewniała, że jako artykuł spożywczy pochodzenia zwierzęcego mięso musi być najpierw skontrolowany w odpowiednim zakładzie przetwórczym przez inspekcję weterynaryjną. Otrzymuje tam odpowiednią dokumentację i dopiero potem pracownicy stacji sprawdzają w sklepach na targowiskach, czy jest ona prawidłowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    2,55

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane