PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sejm umożliwi rolnikom sprzedaż przetworzonej żywności

Autor: wyborcza.biz 25 marca 2015 20:31

Sejm zajmie się sprawą sprzedaży przetworzonych produktów z gospodarstw rolnych już na początku kwietnia. Może to oznaczać koniec absurdu "umytej marchewki" i poprawę sytuacji rolników oraz drobnych producentów - informuje wyborcza.biz.

Obecnie, zgodnie z przepisami, polscy rolnicy mogą sprzedawać konsumentom wyłącznie nieprzetworzoną żywność, co jednak od lat budzi sprzeciw rolników, a także konsumentów.

Cezary Kaźmierczak, lider Związku Przedsiębiorców i Pracodawców mówi, że sytuacja jest taka, że można sprzedać brudną marchew, ale umytej już nie, bo jest przetworzona. Podobnie jest np. z ciastami pieczonymi w gospodarstwach, bo żeby handlować takimi przetworzonymi produktami, trzeba spełniać warunki sanitarne takie same jak fabryka spożywcza.

Sytuacja może się wreszcie poprawić na korzyść rolników i drobnych producentów, ponieważ Sejm zajmie się zmianami w przepisach zaproponowanymi przez Senat. Ma to umożliwić sprzedaż przetworzonej żywności. Łatwiej będzie też produkować wino z własnego gospodarstwa, ale tylko do 100 hektolitrów rocznie.

Sprzedaż będzie mogła się odbywać w miejscu przetworzenia żywności lub na targowisku. Nabywcami muszą być bezpośrednio konsumenci, a nie np. sklepy czy sieci handlowe. 

Czytaj więcej na www.wyborcza.biz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Piotr 2015-05-15 17:46:06

    Cieszę się z pozytywnych zmian w polskim prawie. Wielu rolników już sprzedaje swoje produkty na platformach jak cabas.pl. To dobry ruch, bo stworzenie własnej marki zawsze zajmuje trochę czasu, a z kolei rynek zdrowej żywności rośnie z roku na rok. Polska zdrowa żywność już cieszy się popularnością na rynkach zagranicznych. Walczymy jeszcze o to, by zdobyła uznanie konsumentów na rynku krajowym.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane