Sieć terminali POS w Polsce jest nierównomiernie rozwinięta terytorialnie

Autor: NBP, www.dlahandlu.pl 30 stycznia 2012 12:05

Jak podaje NBP, w Polsce funkcjonuje znacznie więcej potencjalnych punktów handlowo-usługowych, które mogłyby akceptować karty płatnicze. Według szacunków ekspertów może to być liczba od 500 tys. do 1 mln takich placówek. Oznacza to, że stopień nasycenia rynku w Polsce punktami handlowo-usługowymi, które akceptują karty płatnicze, wynosi od 19 proc. do 38 proc., a więc jest stosunkowo niewielki.

Ze względu na to, że nasycenie polskiego społeczeństwa kartami płatniczymi jest dużo większe, ten niewysoki udział akceptantów kart płatniczych w ogólnej liczbie punktów handlowo-usługowych w Polsce sprawia, że coraz większa grupa Polaków posiadających karty będzie je wykorzystywać praktycznie tylko u tej samej grupy akceptantów co obecnie. Posiadacze kart coraz trudniej będą mogli wykorzystywać je do płacenia w nowych punktach handlowo-usługowych, gdyż napotykają na barierę braku akceptacji.

Według danych NBP, sieć terminali POS w Polsce jest nierównomiernie rozwinięta terytorialnie, nie tylko pod względem geograficznym (większe nasycenie terminali POS na liczbę mieszkańców jest generalnie w zachodniej niż we wschodniej części Polski), ale i w ramach poszczególnych województw (znacznie gęstsza sieć akceptacji w dużych i średnich miastach niż w małych miastach i na terenach wiejskich). Dane te sprawiają, że stosunkowo szeroki brak możliwości wykorzystania kart do dokonywania płatności w punktach handlowo-usługowych ma wpływ równolegle na utrzymywanie się wykluczenia finansowego w Polsce, liczonego odsetkiem osób posiadających rachunek bankowy, na dość wysokim, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej, poziomie.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    2,73

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9988

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane