PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sklepy nie mogą upubliczniać wizerunku złodziei

Autor: wp.pl 30 grudnia 2014 10:16

Kradzieże w sklepach to istotny problem dla handlowców. Zgodnie z prawem przestępstwem jest bowiem dopiero kradzież towaru o wartości większej niż jedna czwarta minimalnej pensji. Dla handlowców to poważny problem, dlatego też, szczególnie w małych sklepach, walka z złodziejstwem przybiera często formy, które same w sobie nie są zgodne z przepisami - podaje Wirtualna Polska.

W jednym z warszawskich sklepów w widocznych miejscach sklepu wywieszone są zdjęcia różnych osób, uchwyconych przez monitoring w momencie dokonywania kradzieży. Ten sposób walki ze złodziejami jest niezgodny z przepisami ustawy o ochronie danych osobowych oraz narusza dobra osobiste osób prezentowanych na zdjęciach. Sklep, który zdecyduje się na takie działania, naraża się na procesy cywilne ze strony klientów, których twarze na takich fotografiach widać. Dane przestępcy i informacje o tym, co zrobił, mogą być upublicznione jedynie wyrokiem sądu.

Sklepom nie wolno więc walczyć z plagą kradzieży tak, jak robi to wspomniany przedsiębiorca z Warszawy. Kradzieże powinny być zgłaszane na policję (warto też pamiętać, że ochrona nie ma prawa przeszukać klienta, nawet podejrzanego o kradzież, bez jego zgody). Nawet za drobną kradzież - będącą wykroczeniem a nie przestępstwem - złodziej może zostać ukarany aresztem, grzywną lub ograniczeniem wolności, a także koniecznością naprawienia szkody.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane