Sklepy oszukują na przedświątecznych promocjach? IH bada sklepy spożywcze

Autor: www.dlahandlu.pl 13 czerwca 2012 11:58

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Łodzi przeprowadził kontrole w 10 placówkach zlokalizowanych na terenie województwa łódzkiego prowadzących m.in. sprzedaż produktów w tzw. "promocji" w okresie przedświątecznym Wielkanocnym. W trakcie prowadzonych czynności kontrolnych nieprawidłowości stwierdzono w 7 placówkach, co stanowiło aż 70% badanych.

Kontrolą objęto: 9 placówek należących do sieci handlowych oraz1 placówkę nienależącą do sieci handlowych.

Celem kontroli było sprawdzenie prawidłowości i rzetelności stosowania promocji w obszarze artykułów żywnościowych przez producentów i przedsiębiorców działających w sieciach handlowych oraz poza sieciami, a także sprawdzenie przestrzegania w handlu detalicznym przepisów określających sposób podawania konsumentom informacji o stosowanych cenach promowanych produktów.

W trakcie prowadzonych czynności kontrolnych nieprawidłowości stwierdzono w 7 placówkach, co stanowiło 70% badanych, w tym w 6 sklepach należących do sieci handlowych i 1 nienależącym do sieci.

Sprawdzo o m.in. rzetelność promocji, daty przydatności produktów do spożycia oraz przyrządy pomiarowe. 


W wyniku przeprowadzonych badań oraz dokonanych w trakcie kontroli oględzin opakowań jednostkowych zakwestionowano ogółem 3 partie towarów o łącznej wartości 103 zł w sklepach należących do sieci handlowych, co stanowiło 9,7 % partii badanych. Wśród kwestionowanych towarów były: ryż naturalny brązowy, makaron krajanka, konserwa z boczkiem.

W zakresie przestrzegania przepisów o cenach kontrolą objęto 114 partii artykułów żywnościowych, z których zakwestionowano 63 partie (55,3%).

Porównania cen towarów znajdujących się w aktualnej ofercie handlowej z cenami sprzedaży tych towarów przed promocją dokonano, na podstawie przedłożonych przez przedsiębiorców dokumentów z systemu komputerowego zawierających historie cen towarów oraz złożonych przez nich oświadczeń, we wszystkich kontrolowanych placówkach. W wyniku prowadzonych czynności nieprawidłowości stwierdzono w 1 placówce, w której dla 5 partii towarów podane w gazetce reklamowej ceny dotychczasowe nigdy nie obowiązywały w placówce bądź obowiązywały nie bezpośrednio przed promocją: w 4 przypadkach podane ceny (przekreślone) były wyższe od cen faktycznie stosowanych przed promocją. W pozostałych 9 placówkach objętych kontrolą ceny dotychczasowe umieszczone na wywieszkach cenowych lub w gazetkach promocyjnych dla 52 partii towarów faktycznie obowiązywały przed promocją i były wyższe od cen promocyjnych.


Rzetelność promocji wyrobów z określoną ilością gratis w tym samym opakowaniu sprawdzono w 8 placówkach. Stwierdzono, że ceny te były
identyczne
. W przypadku 14 partii produktów nie porównano cen, z uwagi na brak wyrobów
tożsamych bez gratisu.

Rzetelność promocji produktów sprzedawanych w zestawach (do których dołączono ten sam bądź inny produkt stanowiący tzw. „gratis) oceniono w 3 placówkach. Nieprawidłowości w tym zakresie nie stwierdzono.

Prawidłowość uwidaczniania cen oferowanych do sprzedaży towarów w promocji sprawdzono w 10 placówkach. Kontrolą objęto 114 partii towarów. W trakcie prowadzonych czynności kontrolnych zakwestionowano 63 partie towarów, co stanowiło 55,3% partii badanych.
Nieprawidłowości polegały na nieuwidocznieniu cen.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,49

  • Śr

    6,86

  • Min

    3,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9338

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane