PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sklepy rezygnują z programów lojalnościowych jeśli wiążą się one z dodatkowa pracą

www.portalspozywczy.pl 11 lipca 2013 12:14

Właściciele sklepów tradycyjnych chętnie biorą udział w programach lojalnościowych, jeśli zadania do wykonania w ramach programu wpisują się w obowiązki pracy w sklepie. Do najmniej preferowanych należą natomiast te zadania, na wykonanie których wymagane jest poświęcanie dodatkowego czasu, poza pracą - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Data Solutions.

Przeprowadzona na potrzeby ogólnopolskiego badania Loyalty Insight analiza Max Diff ujawniła duże zróżnicowanie preferencji respondentów odnośnie wymagań stawianych w programach lojalnościowych kierowanych do sklepów tradycyjnych w Polsce. Z przedstawionej listy różnych zadań do wykonania uczestnicy badania najczęściej wskazywali na te, które w ich odczuciu wpisują się w obowiązki pracy w sklepie.

Najbardziej preferowane zadania to dbanie o ekspozycję (w tym dodatkową) oraz polecanie produktu klientom (średnie preferencje dla tych wskazań kształtowały się w granicach 11,0 - 13,5), z czego to drugie należy również do najchętniej wykonywanych, szczególnie przez sprzedawców.

Zarówno właściciele, jak i sprzedawcy, zgodnie podkreślali, że wymagania stawiane im w programach nie są trudne do realizacji, a ich wypełnienie często odbywa się „przy okazji" typowej, bieżącej działalności sklepu. W związku z tym nie wymagają od nich dodatkowych nakładów pracy.

Respondenci postrzegają odpowiedzialność za estetyczny wygląd sklepu jako swój obowiązek, z kolei w ich odczuciu oczekiwania przedstawicieli handlowych nie są na tyle duże, aby stanowiło to problem. Co więcej, przedstawiciele niekiedy sami przygotowują ekspozycje w sklepach.

Ważne podkreślenia jest, że realizowanie określonej sprzedaży (cel sprzedażowy) nie stanowi bariery w przystąpieniu do programu. Jest to bowiem trzecia, najczęściej wskazywana odpowiedź. Co ważne, to właściciele sklepów bardziej niż sprzedawcy, skłonni są przystępować do programu, w którym sprzedaż jest jednym z wymaganych zadań.

Do najmniej preferowanych należą natomiast te zadania, na wykonanie których wymagane jest poświęcanie dodatkowego czasu, poza pracą, czyli korzystanie z treści edukacyjnych, udział w konkursach SMS-owych oraz korzystanie ze strony www. Średnie preferencji dla tych wymagań kształtują się na poziomie 2,4 - 2,8. Głównym powodem dla tak niskiego poziomu wskazań w tej grupie zadań jest fakt, iż zadania te wkraczają często w prywatne życie respondentów, którzy niechętnie przynoszą obowiązki zawodowe do domu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane