Spółdzielnia Społem w Toruniu wygrała spór z fiskusem o dotację dla barów mlecznych

Autor: dlahandlu.pl 24 sierpnia 2015 15:20

„Społem” Gastronomiczno-Turystyczna Spółdzielnia Spożywców w Toruniu wygrała spór z fiskusem o dotację dla barów mlecznych. Precedensowa decyzja Ministra Finansów jest jednym z pierwszych korzystnych rozstrzygnięć administracji podatkowej w sprawie dotacji dla barów mlecznych.

Pełnomocnikami „Społem” w sporze byli prawnicy z Praktyki Podatkowej kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Spór zakończony został na administracyjnym, jeszcze przedsądowym etapie postępowania.

Spółdzielnia była przekonana, że prawidłowo rozliczała otrzymywane dotacje do działalności barów mlecznych. Przez wiele lat przyjęty sposób rozliczenia był kontrolowany i wprost potwierdzany przez organy podatkowe. Jednak w pewnym momencie organy podatkowe zakwestionowały stosowany model rozliczania dotacji i uznały rozliczenia spółdzielni za nieprawidłowe. Spółdzielnia stanęła przed widmem zwrotu dotacji.

Przeczytaj także:

W postępowaniu odwoławczym Minister Finansów uznał jednak argumentację prawników DZP, iż taka zmienność poglądów organów administracji narusza zasadę pogłębiania zaufania obywateli do państwa i zasadę informowania stron.

Zmiana interpretacji przepisów nie może szkodzić stronie, zwłaszcza przy rozpoznawaniu spraw o tym samym charakterze i w stosunku do tej samej strony. Zatem Spółdzielnia nie mogła ponosić negatywnych konsekwencji oparcia swego działania na dotychczasowym postępowaniu organów administracyjnych.

- Zasadnicza argumentacja zawarta w decyzji Ministra Finansów może z powodzeniem znaleźć zastosowanie do innych postępowań, z którymi borykają się bary mleczne w całej Polsce. Większość tych spraw ma podobny scenariusz - najpierw organy uznają stosowane rozliczenia za właściwe, a następnie, po kilku latach, znajdują nieprawidłowości i obarczają bary mleczne ciężarem zwrotu przyznanych dotacji. Zatem decyzja Ministra Finansów ma niewątpliwie istotne i przełomowe znaczenie dla wszystkich pozostałych barów mlecznych, które wciąż zmagają się z podobnymi sprawami – mówi Artur Nowak, pełnomocnik „Społem”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • gość69 2015-09-11 10:47:19

  Ale co Minister dopiął swego to jego. Przez tą nagonkę na bary mleczne parę z nich zamknięto a reszta zrezygnowała z dotacji i Minister 18mln ma w kieszeni. Bo przecież o to właśnie w tym całym bałaganie chodziło. Najprościej zabrać biednym

 • czary człek 2015-08-26 09:49:08

  nie tylko w barach mlecznych takie klocki - niech w końcu zaczną brać odpowiedzialność za to co robią dziady!! Brawo Minister!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,59

 • Śr

  0,31

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane