PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Sprzedaż w nowej rzeczywistości - jak interpretować przepisy ws. kas fiskalnych

Autor: www.dlahandlu.pl 25 września 2013 13:57

Sprzedaż w nowej rzeczywistości - jak interpretować przepisy ws. kas fiskalnych

Rozporządzenie Ministerstwa Finansów z 14 marca 2013 roku wprowadziło kilka nowości w zakresie urządzeń fiskalnych. Jedną z nich jest obowiązek jednoznacznej identyfikacji nazw towarów lub usług. Przepisy wejdą w życie 1 października 2013 roku i od tego momentu właściciele firm będą musieli dostosować sprzedaż do nowej rzeczywistości. Wymóg precyzyjnej identyfikacji zakłada, że każda pozycja towarowa w bazie PLU powinna zawierać co najmniej 12 znaków.

Nazwy powinny odpowiadać konkretnym produktom lub usługom, które znajdują się w ofercie danej firmy. Jak sprawnie poradzić sobie z wprowadzeniem zmian w identyfikacji oferty? Po pierwsze - część elementów asortymentu można identyfikować w grupach. Należy jednak pamiętać o tym, że nazwa towarów lub usług nie powinna być zbyt ogólna. Jeśli na paragonie pojawi się określenie „nabiał”, nie będzie wiadomo, czy chodzi o mleko, czy o ser żółty. Co więcej, identyfikacja grupowa jest dozwolona w przypadku elementów oferty, które różnią się ceną. Z jednym zastrzeżeniem – poszczególne towary lub usługi nie mogą być objęte różnymi stawkami podatku VAT, np. pomidory i suszone pomidory. Uniemożliwia to zaklasyfikowanie ich pod jedną nazwą.
Po drugie – dozwolone jest stosowanie skrótów. Skrócone wyrazy powinny być czytelne i unikalne. Nietrudno zgadnąć, że używanie „inicjałów” produktu lub usługi nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli urządzenie fiskalne nie ma możliwości technicznych wydrukowania paragonu z nazwą „zegarek elektroniczny”, można ją zastąpić sformułowaniem „zegarek elek.”. Podczas gdy dla jednych Rozporządzenie będzie związane z podjęciem pewnych kroków, inni przejdą nad nim do porządku dziennego. Wiele zależy od dotychczas praktykowanej identyfikacji, możliwości technicznych urządzenia oraz od specyfiki asortymentu. Nowe przepisy nie muszą oznaczać rewolucji.

O tym, jaka była reakcja podatników na nowe przepisy, opowiada Marcin Ciechowicz, kierownik serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych: - W momencie pojawienia się Rozporządzenia wielu naszych klientów poczuło się nieco zaniepokojonych zmianami, które mają nastąpić. Liczba zgłoszeń serwisowych i zapytań podatników wzrosła o około 40%. Jest to spowodowane zmianami dotyczącymi wyglądu dokumentów fiskalnych, czy formy programowania bazy towarowej. W wyjaśnieniu Ministerstwa Finansów, dotyczącym zmian w prawie fiskalnym, czytamy m.in.: Podatnicy nie są zatem zobowiązani (…) wymieniać stare kasy na nowe, czy też zaopatrywać się w dodatkowe urządzenia służące do jednoznacznej identyfikacji towarów lub usług. Rozporządzenie zobowiązuje właścicieli firm do maksymalnego wykorzystania stosowanych technologii. Wymiana urządzenia fiskalnego lub rozbudowa go o program sprzedażowy, powinny być ostatecznością. Chyba, że podatnik uzna to za rozwiązanie atrakcyjne biznesowo - mówi Marcin Ciechowicz.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane