Strategia Eurocash: 900 nowych sklepów, kolejne przejęcia, 1-2 mld zł na inwestycje

Autor: dlahandlu.pl 28 lutego 2018 08:49

Strategia Eurocash: 900 nowych sklepów, kolejne przejęcia, 1-2 mld zł na inwestycje fot. Flickr

Eurocash przedstawił założenia strategii na najbliższe 5 lat. Zakłada ona między innymi stworzenie największej w Polsce sieci supermarketów. - W ciągu najbliższych pięciu lat Grupa Eurocash, również wspólnie z franczyzobiorcami, planuje otwarcie około 900 nowych sklepów. Łączne nakłady inwestycyjne na rozwój sieci detalicznej szacowane są na ok. 1–2 mld zł (poniesione wspólnie z partnerami nieruchomościowymi) – czytamy w komunikacie spółki.

Strategicznym celem Grupy Eurocash jest stworzenie największej w Polsce sieci supermarketów. Do sieci w ramach franczyzy będą mogli przyłączać się niezależni przedsiębiorcy. By przespieszyć jej ekspansję, będzie ona również rozwijana poprzez otwieranie nowych własnych sklepów (wspólnie z partnerami z sektora nieruchomości) oraz dalsze przejęcia lokalnych sieci supermarketów.

W ramach działalności hurtowej, Grupa Eurocash skupi się na integracji poszczególnych jednostek biznesowych, współdzieleniu najlepszych rozwiązań wypracowanych przez każdy z formatów oraz realizacji synergii grupowych.

Rozpoczęty w 2017 roku program optymalizacji kosztów zgodnie z założeniami powinien przynieść do 2020 roku około 150 mln zł oszczędności.

W ramach nowych projektów, Grupa Eurocash zamierza skupić się na rozwoju najlepiej rokujących formatów, takich jak Duży Ben, oraz rozszerzyć projekt dostaw artykułów świeżych do wszystkich sieci franczyzowych wspieranych przez Grupę.

W 2017 roku 55 sklepów EKO przeszło rebranding na Delikatesy Centrum, gdzie średni koszt remodelingu jednej placówki wyniósł ok. 150-180 tys. zł. Sieć Delikatesy Centrum powiększyła się o 30 placówek, co łącznie dało 1171 działających placówek pod szyldem Delikatesy Centrum na koniec 2017 roku (1086 sklepów na koniec 2016). Liczba  własnych sklepów detalicznych na koniec 4 kwartału 2017r. wyniosła 452 placówki w sieci Inmedio, 122 placówki własne Delikatesy Centrum oraz 175 w sieci EKO.

– W 2017 roku, zgodnie z zapowiedziami, prowadziliśmy restrukturyzację sieci Cash&Carry, w ramach której zamknęliśmy 10 hurtowni i obecnie sieć liczy 180 placówek. Około 72% sprzedaży realizowanej wcześniej w zamkniętych lokalizacjach zostało przejęte przez nasze pozostałe hurtownie, co nawet przewyższyło nasze oczekiwania, podczas gdy koszty restrukturyzacji były zgodne z założeniami. Szacujemy, że podjęte działania optymalizacyjne przyniosą ponad 10 mln zł oszczędności. Słabsze wyniki w 2017 roku zanotował także Eurocash Serwis z uwagi na niższą marżę na produktach impulsowych oraz dodatkowe koszty związane z reorganizacją logistyki. Rentowność całej Grupy była ponadto pod presją rosnących kosztów pracowniczych – wskazał Jacek Owczarek.

 • panzer 2018-03-05 18:17:01

  jestem klientem eurocash. widzę co się dzieje. wszystko się wali. dziś poniedziałek. jeszcze 1,5 roku temu wchodzę na hale ok. 11 godziny, czekam 3-4 po wózek a kolejka na półtora godziny czekania do kasy plus skanowanie i sprawdzenie. dwie godziny piekła. teraz wchodzę alejka pusta na przestrzał. podjeżdżam drugi do kasy i wyjezdżam po chwili.

  To koniec małych sklepików. zresztą kupa handlarzy jeździ po marketach. niestety ceny w euro to przekątna marketów. pół towaru droższa a reszta te same ceny co w byle kauflandzie czy nawet w mili/polo markecie. biedronka i reszta wykosiła wszystkich. jeżdżę po hali wózkiem. wszystkie "gęby" znajome. nikogo nowego. tylko ci sami co jeszcze mają sklepy. Po wioskach jeszcze jest ruch ale tam wchodzą Dina i likwidują małą konkurencję. coraz mniej sklepikarzy. nikt nowy się nie otwiera. Po co? żeby kupować towar w cenach hurtowych co są takie same co w detalu w markecie? albo żeby utopić kasę w sklep a za pół roku wybudują ci obok dyskont? kaput. ludzie i tak chodzą do dużych a do małego przyjdą po jedną srajtaśmę czy jajko albo żeby coś wyłudzić na kredyt. niestety prawda jest brutalna.

 • Marcin1 2018-03-03 21:25:57

  Ale gadają bzdury. W gadaniu to oni są dobrzy. Cały zarząd nadaje się do cyrku

 • Karolina 2018-02-28 18:08:38

  A gdzie e-commerce w tej strategii?

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,99

 • Śr

  2,10

 • Min

  1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4588

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane