PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Świąteczne zakupy to okazja dla fałszerzy, zapracowani kasjerzy nie zwracają uwagi na banknoty

Autor: dlahandlu.pl 22 kwietnia 2011 11:44

Długie kolejki w sklepach skutkują nie tylko wyższymi zyskami sieci handlowych. To także niebezpieczny moment, w którym może dojść do wprowadzenia fałszywych pieniędzy do obiegu. Zabiegani klienci czy zapracowani kasjerzy nie zwracają uwagi na przyjmowane banknoty.

- Większość Polaków nie zna zabezpieczeń występujących w banknotach ani nie ma odpowiedniej wiedzy na temat rozpoznawania falsyfikatów. Niestety problem słabej znajomości zabezpieczeń pieniędzy dotyczy również kasjerów w sklepach, mimo że ta grupa powinna być odpowiednio przeszkolona, aby nie dopuścić do przypadku wprowadzenia fałszywego banknotu do ponownego obiegu - mówi Sylwester Salach, prezes zarządu firmy DCB, eksperta w dziedzinie wykrywania fałszywek.

Jak wyjaśnia ekspert,  w celu sprawdzenia autentyczności banknotu należy - po pierwsze - dotknąć go, aby wyczuć elementy druku stalorytniczego. Jeżeli powierzchnia banknotu jest całkowicie gładka, istnieje prawdopodobieństwo, że banknot nie jest prawdziwy, np. został wydrukowany na drukarce laserowej. Następnie warto banknot sprawdzić pod światło. Wtedy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na znak wodny. Kolejnym krokiem jest przechylanie banknotów pod różnym kątem w celu sprawdzenia elementów pokrytych np. farbą metaliczną, farbą zmieniającą kolor, czy efektem kątowym.

Sposoby te są one oczywiście skuteczne w sytuacji, gdy podrobiony banknot jest niskiej jakości. Lepsze fałszywki wymagają specjalistycznego sprzętu, w który warto wyposażyć np. kasjerów w sieciach handlowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Ola 2011-12-20 17:04:11

  Dlatego wolę płacić kartą . Bezpieczniej dla mnie i dla sprzedającego. Ciekawe jak Biedronka na tym wyjdzie. Ile fałszywek będzie w kasie ?

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,70

 • Śr

  1,25

 • Min

  0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane