Świętokrzyskie: Ze wsparcia z funduszu pożyczkowego skorzystało 291 firm handlowo-usługowych

Autor: PAP 26 lipca 2016 14:37

Ponad 115 mln zł trafiło w ostatnich latach do świętokrzyskich przedsiębiorstw z Funduszu Pożyczkowego Województwa Świętokrzyskiego (FPWŚ). Dzięki wsparciu przeznaczanemu m.in. na inwestycje, w zakładach powstało ok. 300 nowych miejsc pracy.

Dane dotyczące utworzonej w 2010 r. dzięki środkom unijnym instytucji, która wspiera rozwój sektora mikro-, małych i średnich firm (MSP), przedstawiono podczas konferencji prasowej w Kielcach.

Na wsparcie instytucji dysponujących środkami zwrotnymi - funduszu pożyczkowego i funduszu poręczeniowego - w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013 przeznaczono ponad 120 mln zł. Fundusz pożyczkowy otrzymał 56 mln zł w formie dotacji. Od 2011 r., kiedy rozpoczął wspieranie firm, udzielił 356 pożyczek - 169 z nich dotyczyło ich bieżącej działalności, a 187 - inwestycji. Łączna kwota pożyczek to ok. 115,3 mln zł. Dzięki inwestycjom zatrudnienie w zakładach znalazło 300 osób.

- W nowym, wdrażanym właśnie RPO mamy ponad 50 mln euro na wsparcie instytucji pożyczkowych i poręczeniowych - zaznaczył marszałek Jarubas.

Z pieniędzy FPWŚ korzystali najczęściej przedsiębiorcy zajmujący się usługami i handlem (291 umów), a 65 pożyczek trafiło do firm produkcyjnych. 235 to firmy mikro, 94 - małe, a 27 - średnie.

Maksymalna kwota pożyczki, jakiej fundusz może udzielić przedsiębiorcom, to 250 tys. zł - w przypadku mikrofirm (zatrudniających do 10 osób), 500 tys. zł - dla małego przedsiębiorstwa (do 50 pracowników) oraz 1 mln zł - dla średnich firm (do 250 osób).

Instytucja wspiera często firmy znajdujące się w gorszej sytuacji finansowej od konkurencji oraz rozpoczynające działalność. "Ok. 10 proc. firm, które otrzymały od nas wsparcie to start-upy, działające na rynku mniej niż rok. Często bywa tak, że przychodzi do nas klient, który ma pomysł na firmę - nie odsyłamy go z kwitkiem, ale wysłuchujemy i jeżeli pomysł jest konkretny, prosimy o przedstawienie biznesplanu, ewentualnego zabezpieczenia i taka pożyczka jest udzielana" - wyjaśniał dyrektor ds. sprzedaży FPWŚ, Jarosław Łukasik.

Łukasik podkreślił, że każdy z wniosków jest indywidualnie rozpatrywany, a zaletą pożyczek jest ich cena. "Oprocentowanie jest zdecydowanie niższe niż oferowane przez banki. Dla przedsiębiorcy działającego krócej niż rok może rozpoczynać się od ok. 6 proc, a powyżej 12 miesięcy - od. 3 proc. Nie ma opłat związanych z udzieleniem pożyczki. Jedynym kosztem są odsetki" - opisywał.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,19

  • Śr

    1,71

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane