PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Szkolne sklepiki - rozporządzenia jak nie było, tak nie ma

www.portalspozywczy.pl 3 czerwca 2015 16:41

Opóźniają się prace nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Przepisy wykonawcze do ustawy wciąż nie są gotowe, a Ministerstwo Zdrowia uchyla się od odpowiedzi na pytania, na jakim etapie znajdują się prace nad nimi.

Przypomnijmy, od 1 września 2015 r. w szkolnych sklepikach (i nie tylko, bo także m.in. w automatach vendingowych) nie będzie można sprzedawać tzw. "śmieciowego jedzenia". Wówczas wejdzie w życie znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia, podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w grudniu 2014 r. Tyle tylko, że w ustawie znalazły się bardzo ogólne zapisy, które wymagają doprecyzowania w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Resort nie spieszy się jednak z ich przedstawieniem.

11 maja 2015 r. poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o komentarz w tej sprawie. Pytaliśmy m.in. o to, skąd biorą się opóźnienia przy przygotowywaniu projektu rozporządzenia, kiedy zostanie on opublikowany, jak przebiegają prace nad nim i jakie konkretnie osoby nadzorują prace nad dokumentem.

Z uwagi na to, że do 1 września pozostało już bardzo mało czasu, a producentom żywności dostosowanie oferty produktowej do wymogów nowych przepisów (np. zmiana receptur niektórych artykułów, przygotowanie nowych opakowań, lub stworzenie kompletnie nowych produktów) zajmie co najmniej kilkanaście tygodni (jeśli nie pół roku), zapytaliśmy też, czy brana pod uwagę jest możliwość "przełożenia" terminu wejścia w życie nowych przepisów, np. o rok, do 1 września 2016 r., przykładowo na drodze porozumienia wewnątrz koalicji rządzącej i uchwalenia kolejnych aktów prawnych. Warto pamiętać, że brak rozporządzenia uderza także w operatorów automatów vendingowych, z których sprzedawana jest żywność w szkołach. Dostosowanie oferty wymaga wcześniejszych długich przygotowań i uzgodnień z producentami.

Chcieliśmy się też dowiedzieć od Ministerstwa Zdrowia, co z sankcjami (do 5 tys. zł) przewidzianymi w ustawie dla dyrektorów szkół sprzedających po 1 września "niezdrowe jedzenie" na terenach szkół. Czy z uwagi na opóźnienia prac nad projektem rozporządzenia, możliwe jest, że te sankcje zostaną zniesione lub uchylone na kilka miesięcy? Trudno przewidzieć, jakie dokładnie zapisy znajdują się w umowach szkół z firmami prowadzącymi sklepiki i czy dyrektorom uda się „wymusić” zmianę oferty niemalże z dnia na dzień.

Niestety, nie doczekaliśmy się odpowiedzi na te pytania. Zamiast tego, po czterech dniach (15 maja), otrzymaliśmy jedynie krótką informację od rzecznika prasowego Ministerstwa Zdrowia, Krzysztofa Bąka, z której dowiedzieliśmy się, że projekt rozporządzenia "powinien być przedmiotem uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych w tym miesiącu (maju - dop. red.)" oraz że będzie on dostępny na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej.

 • nauczyciel 2015-06-07 11:16:56

  Jeśli tej regulacji ma dokonać Min. Zdrowia, to można być pewnym, że tak to zadziała jak cała służba zdrowia. Ten minister robi wszystko, ażeby maksymalnie skompromitować rząd.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  26,60

 • Śr

  18,02

 • Min

  13,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane