PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Targowiska zabierają klientów hipermarketom

Autor: wp.pl za Rzeczpospolitą 10 lipca 2014 10:57

Tylko Włosi kupują częściej na bazarach niż Polacy. Naszym targowiskom nie zagroził nawet e-handel. One same zabierają natomiast klientów hipermarketom - pisze "Rzeczpospolita".

Dane GUS wskazują wyraźnie, że targowiska ani nie tracą, ani nie zyskują w ostatnim czasie. Stałych, czyli tych funkcjonujących przez cały rok jest 2,2 tys. w całej Polsce. Tymczasowych otwiera się aż 6,5 tys.

Według "Rz" przez bazary przechodzi nawet kilkanaście miliardów złotych rocznie, co daje wynik rzędu 1,7 proc. całej sprzedaży detalicznej. Daje nam to drugie miejsce w Europie.

Choć 1,7 proc. nie robi wrażenia, to gazeta wyjaśnia, że to mniej więcej połowa całego handlu internetowego. Poza tym dane mogą być niedoszacowane, bo przecież większość transakcji na targowiskach to szara strefa.

Bazary zaczynają też korzystać z mody na zdrową czy nieprzetworzoną żywność. Według badań UOKiK aż 47 proc. Polaków traktuje targowiska jako pierwsze miejsce do zakupu warzyw i owoców. 30 proc. kupuje tam mięso.Tyle samo osób według badań firmy PMR się tam ubiera.

Największym wrogiem dla targowisk są dziś dyskonty - pisze "Rz". To one niskimi cenami i bliskością osiedli mieszkaniowych podbierają klientelę. Z drugiej strony Polacy coraz rzadziej wybierają zakupy za miastem w dużym hipermarkecie. To właśnie ich klientela przeniosła się częściowo na bazary.

Warto dodać, że od kilku lat trwa też proces wizerunkowej zmiany tego rodzaju handlu. W ramach rządowego programy "Mój rynek'" odnowione zostać ma kilkaset targowisk. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane