PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Trwają prace nad ustawą o monitoringu wizyjnym - dodatkowe obowiązki dla sklepów

Autor: Nasz Kolporter 8 czerwca 2015 10:50

Trwają prace nad ustawą o monitoringu wizyjnym - dodatkowe obowiązki dla sklepów fot. Axis

Obecnie nie istnieją przepisy prawa, które szczegółowo regulowałyby funkcjonowanie monitoringu w placówkach handlowych. W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych trwają jednak prace nad ustawą o monitoringu wizyjnym, gdzie w myśl pierwotnych założeń możliwość instalowania kamer przez podmioty prywatne zostanie w niektórych przypadkach ograniczona, zaś na właścicieli sklepów zostaną nałożone dodatkowe obowiązki.

Nie zmienia to jednak faktu, że już dzisiaj jedną z najważniejszych kwestii jest zabezpieczenie nagrań monitoringu przed dostępem osób postronnych oraz ochrona prywatności i wizerunku zarejestrowanych osób. Należy pamiętać, że wszelakie próby publikowania nagrań lub zdjęć przedstawiających nawet sprawców kradzieży są niedozwolone i narażają właściciela sklepu na poniesienie odpowiedzialności karnej.

Właściciele sklepów w poszukiwaniu najlepszego zabezpieczenia swojego mienia coraz częściej podejmują decyzję o zainwestowaniu w monitoring wizyjny. Częstym błędem popełnianym zarówno przez właścicieli sklepów, jak również instalatorów monitoringu wizyjnego jest niewłaściwe zamontowanie kamer. Należy zwrócić uwagę, by pola widzenia nie przysłaniały żadne elementy wystroju lokalu, począwszy od umeblowania, na nośnikach reklamowych kończąc. Kamery powinny monitorować wszystkie newralgiczne miejsca: wejście, witrynę sklepową, stanowisko kasowe oraz półki z towarem. Zbyt wysokie zamontowanie kamer dostarczy wyłącznie ogólnego podglądu lokalu, bez możliwości uchwycenia szczegółów. Najpewniej niemożliwe będzie również zidentyfikowanie sprawcy.

Więcej w  "Nasz Kolporter".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ArturTymski 2016-01-01 16:20:05

  Według mnie kolejne gmatwanie przepisów,jeśli nagram twarz złodzieja to dostane pewnie większą kare niź mi ukradł w domu ?.

 • Marek 2015-10-07 14:44:06

  Dobrze, że w końcu ta kwestia zostanie jakoś prawnie uregulowana. Pytanie tylko JAK? Mimo wszytko monitoring jest bardzo przydatny. Sam mam kilka kamer Rett-Pol w sklepie, który prowadzę i jest to dość pewne zabezpieczenie. Już raz pomogło mi złapać złodzieja.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,22

 • Min

  4,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane