Umorzono postępowanie w sprawie fałszowania soli

Autor: Prokuratura Okręgowa w Poznaniu 13 kwietnia 2015 11:32

Poznańska prokuratura umorzyła postępowanie przeciwko podejrzanym o popełnienie przestępstw z ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.  Stwierdzono, że czyny nie zawierają znamion czynów zabronionych.

W toku śledztwa ustalono, że firmy Amasol sp. z o.o. za pośrednictwem firmy PHU AGA, ZPS Ł. oraz ZPS T. wprowadzały do obrotu wysuszoną sól przemysłową zakupioną w firmie ANWIL SA i sprzedawały ją jako sól przeznaczoną do celów spożywczych. Sól przemysłowa nie jest produkowana z przeznaczeniem jako środek spożywczy.

W toku śledztwa wykluczono, aby sól przemysłowa z ANWIL SA była szkodliwa dla zdrowia lub życia ludzkiego. Na podstawie uzyskanych wyników badań stwierdzono, że stężenia dioksyn nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia ludzi nawet przy długotrwałym narażeniu, gdyż zawartość soli w produktach spożywczych może wynosić do kilku procent. Również stwierdzone w badaniach stężenia ołowiu, kadmu, rtęci i arsenu nie budziły zastrzeżeń. W przedstawionej opinii podkreślono, że zarówno w przepisach krajowych, jak i Unii Europejskiej nie ma limitów zawartości dioksyn i metali ciężkich w soli spożywczej.

W ocenie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Zakładu Badawczego w sytuacji niskich stężeń zarówno dioksyn jak i pierwiastków toksycznych w soli wypadowej, jej spożywanie nawet przez dłuższy okres nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia człowieka. Podobnie nie stanowiło zagrożenia dla zdrowia człowieka obecność innych związków, które stwierdzono w tej soli, a które są zaliczane do kategorii substancji bezpiecznych i dopuszczalnych jako dodatki do żywności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • gość 2015-04-13 15:30:17

  Nie łudziłem się, że będzie inny wyrok. Zamieszane w sprawę były firmy "nietykalne".

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,36

 • Śr

  3,76

 • Min

  2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5139

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane