PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Uproszczenia w obrocie wyrobami akcyzowymi

Autor: MF, dlahandlu.pl 8 czerwca 2015 10:24

2 czerwca Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o o podatku akcyzowym. Straty dla budżetu państwa w 2013 i 2014 r. związane z działaniem szarej strefy w obrocie suszem tytoniowym wyniosły ok. 830 mln zł. Dlatego w projekcie uznano za konieczne wprowadzenie regulacji odnoszących się do pośredniczących podmiotów tytoniowych, które mają skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku.

W związku z tym wprowadzono obowiązek rejestracji pośredniczących podmiotów tytoniowych (PPT) w miejsce dotychczasowego obowiązku powiadamiania o rozpoczęciu działalności. Ponadto aby uzyskać wpis do rejestru PPT zainteresowany podmiot musi spełnić określone warunki, wśród których jest m.in. warunek złożenia zabezpieczenia akcyzowego. Powinny one zapewnić znaczące ograniczenie nieprawidłowości w działalności prowadzonej przez PPT.

Projektowane rozwiązania zakładają ograniczenie obciążeń administracyjnych i kosztów wykonywania działalności gospodarczej, m.in. dla przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wyrobów akcyzowych w formie usługowych składów podatkowych typu magazynowego. Przewiduje się także zmniejszenie obciążeń finansowych z tytułu akcyzy na skutek objęcia zakładów energochłonnych prowadzących działalność gospodarczą  z wykorzystaniem wyrobów gazowych lub węglowych zwolnieniem od podatku akcyzowego już w pierwszym roku ich działalności.

Nowe przepisy zakładają ponadto odstąpienie od obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego w przypadku obrotu wyrobami energetycznymi opodatkowanymi zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Przyniesie to przedsiębiorcom wymierne korzyści finansowe i pozwoli wykorzystać środki finansowe, które dotychczas przeznaczali na zabezpieczenie akcyzowe, na realizację innych celów.

Projekt nowelizacji przewiduje także m.in. wprowadzenie możliwości wyboru przez podatnika właściwego organu podatkowego w zakresie akcyzy, umożliwienie zastąpienia wszystkich ewidencji prowadzonych dotychczas na potrzeby akcyzy dokumentacją prowadzoną na potrzeby podatkowe lub księgowe inne niż akcyza, ograniczenie dokumentacji dotyczącej kontroli wyrobów akcyzowych oraz wprowadzenie możliwości magazynowania w jednym zbiorniku wyrobów energetycznych  o różnych statusach akcyzowych.

Większość nowych przepisów ma wejść w życie 31 lipca 2015 r., a pozostałe (np. przepisy z zakresu ewidencji i innych dokumentacji prowadzonych na potrzeby kontroli wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy czy druku upoważnienia do odbioru banderol) zaczną obowiązywać 1 stycznia 2016 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane