Visa Europe: Opłata interchange w Polsce powinna zyskać solidne ramy

Autor: pr, www.dlahandl.pl 21 grudnia 2011 12:15

Organizacja Visa Europe poinformowała, że bierze czynny udział w prowadzonych pod egidą NBP działaniach zmierzających do wypracowania rozwiązania, które zadowoli wszystkie strony reprezentowane w zespole roboczym i które - w ostatecznym rachunku - przyczyni się do szybszego rozwoju płatności bezgotówkowych w Polsce.

Jeśli rezultaty prac Zespołu Roboczego będą zadowalające dla wszystkich stron i zostaną poparte zgodą banków członkowskich Visa Europe w Polsce - wtedy, zdaniem organizacji, nie będzie powodu, by nie obniżyć poziomu opłaty interchange w Polsce. Jednak po to, by tak się stało muszą nastąpić trzy wydarzenia:
1. osiągnięcie konsensusu w ramach Zespołu Roboczego,
2. podjęcie stosownej decyzji przez Komitet Decyzyjny Visa Polska (w którym większość głosów mają polskie banki), oraz
3. podobne - czyli zgodne z rekomendacjami Zespołu Roboczego - podejście ze strony organizacji MasterCard; jak bowiem wskazuje doświadczenie z innych krajów, jeżeli obniżki dokonuje tylko jeden system płatniczy, nie przekłada się to automatycznie na obniżkę opłat ponoszonych przez detalistów, a tym samym nie następuje rozwój sieci akceptacji ani płatności bezgotówkowych.

Organizacja pisze, że jej postawa jest diametralnie różna od przyjętej przez organizację MasterCard - której programy, takie jak Innovation for Poland (I4P) nakładają dodatkowe opłaty na agentów rozliczeniowych; której karty typu World zostały obarczone jeszcze wyższą opłatą interchange - i która wycofała się z prac Zespołu Roboczego przy Narodowym Banku Polskim.

- Opłata interchange jest ważnym mechanizmem utrzymującym w równowadze czterostronny system płatniczy (obejmujący konsumentów, detalistów, banki-wydawców kart i agentów rozliczeniowych) i zachęcającym każdą ze stron do działania na rzecz rozwoju tego systemu. Wszelkie jej ewentualne zmiany wymagają rozwagi i namysłu; trzeba bowiem zapewnić, by zarówno banki były zainteresowane wydawaniem kart, jak i detaliści - akceptacją płatności kartami. Uważamy, że opłata interchange w Polsce powinna zyskać solidne ramy, w oparciu o właściwą metodologię ustalania kosztów - a nasz aktywny udział i pozytywny wkład w działania Zespołu Roboczego dowodzą, że wierzymy w możliwość osiągnięcia porozumienia- oświadcza Visa Europe.

- Sprzeciwiamy się natomiast wprowadzaniu możliwości nakładania przez detalistów opłat na konsumentów za dokonywanie płatności kartami - bo to hamowałoby rozwój płatności bezgotówkowych w Polsce - dodaje organizacja.

Czytaj: NBP chce obniżenia kosztów obsługi transakcji kartami

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,46

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9988

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane