Visa gotowa do realizacji programu redukcji opłat kartowych

Autor: www.dlahandlu.pl 10 maja 2012 10:49

Visa gotowa do realizacji programu redukcji opłat kartowych

Visa Europe, po konsultacjach z Komitetem Decyzyjnym Visa Polska, przekazała Narodowemu Bankowi Polskiemu deklarację gotowości do realizacji Programu redukcji opłat kartowych w Polsce, który ma na celu przyśpieszenie rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce poprzez wdrożenie pakietu działań obejmujących m.in. stopniowe obniżanie zarówno opłat interchange, jak i prowizji ponoszonych przez detalistów na rzecz agentów rozliczeniowych.

- Popieramy rozwiązania wypracowane wspólnie pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego, gdyż naszym zdaniem ten kompromis pozwoli podjąć zdecydowane działania przez wszystkich uczestników rynku. Program ten zakłada przyśpieszenie rozwoju płatności kartami w Polsce dzięki zaangażowaniu wszystkich stron, m.in. detalistów, którzy ponosząc niższe opłaty będą chętniej akceptować karty płatnicze i promować obrót bezgotówkowy; agentów rozliczeniowych tworzących nowoczesną infrastrukturę do akceptacji płatności tradycyjnych oraz zbliżeniowych i mobilnych, które sprzyjają rozwojowi płatności bezgotówkowych na niskie kwoty - a także banków-wydawców kart, udostępniających konsumentom przyjazne, innowacyjne instrumenty płatnicze - powiedziała Małgorzata O'Shaughnessy, wiceprezes Visa Europe i dyrektor generalna odpowiedzialna za Polskę, Czechy i Słowację.

Visa Europe poparła kompromisowe rozwiązania wypracowane pod auspicjami Narodowego Banku Polskiego, mając zbieżne z NBP cele odnośnie znacznego przyśpieszenia rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce, korzystnego zarówno dla konsumentów, detalistów, sektora bankowego oraz całej gospodarki.

- W ocenie Związku Banków Polskich decyzja Visa Europe jest ważnym krokiem na drodze do realizacji Programu wypracowanego dzięki inicjatywie Narodowego Banku Polskiego - Programu, który naszym zdaniem jest rozwiązaniem kompromisowym i pragmatycznym, i dla którego poparcie ZBP już wyraził. Oczekujemy, że system MasterCard wykaże podobną odpowiedzialność za rynek i również poprze ten kompleksowy pakiet działań wypracowany przez wiele stron, w tym banki i detalistów, umożliwiając tym samym realizację Programu - stwierdził Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich.

30 marca br. Rada ds. Systemu Płatniczego przyjęła raport końcowy z prac Zespołu Roboczego ds. Opłaty Interchange wraz z Programem redukcji opłat kartowych w Polsce. Rada ds. Systemu Płatniczego przyjęła także określone w Programie zasady i harmonogram jego realizacji, w którym został zawarty wymóg, by organizacje prowadzące czterostronne systemy płatnicze złożyły do 30 maja 2012 r. oficjalną deklarację woli podjęcia, nie później niż we wrześniu 2012 r., decyzji o dokonaniu obniżki opłaty interchange przez właściwe organy ww. organizacji.

Cel Programu został określony przez Zespół Roboczy następująco: „Doprowadzenie do sytuacji, w której każdy konsument posiadający kartę płatniczą może ją wykorzystywać przy płatnościach w jak największej liczbie punktów handlowo-usługowych w Polsce i niezależnie od wysokości kwoty transakcji". Ma to prowadzić do przyśpieszenia rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce poprzez wywołane zdecydowanym obniżeniem opłat ponoszonych przez detalistów znaczące zwiększenie liczby punktów akceptujących karty - szczególnie w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich - oraz wprowadzenie zakazu nieakceptowania kart płatniczych poniżej pewnego limitu kwoty transakcji, a także widoczne oznakowanie wszystkich punktów handlowych akceptujących karty.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    2,61

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9413

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane