PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W MZ opracowywane jest stanowisko rządu wobec ustawy o wychowaniu w trzeźwości

Autor: www.dlahandlu.pl 14 kwietnia 2016 12:07

W Ministerstwie Zdrowia opracowywane jest stanowisko rządu wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

- (...) prowadzone są prace analityczne, a także międzyresortowy oraz społeczny dialog mające na celu rozważenie wprowadzenia zmian w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2015 r. poz. 1286, z późn. zm.). Przedmiotowe zmiany miałyby dotyczyć m.in. wprowadzenia całkowitego zakazu reklamy, doprecyzowania przepisów dotyczących zadań gminy w obszarze profilaktyki, stworzenia ustawowych ram uzyskiwania uprawnień zawodowych koniecznych do wykonywania świadczeń zdrowotnych z zakresu leczenia odwykowego czy też zapewnienia nieubezpieczonym rodzinom osób pijących problemowo, prawa do bezpłatnej opieki w ambulatoryjnych i dziennych placówkach leczenia uzależnienia od alkoholu - czytamy w odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marka Tombarkiewicza na interpelację poselską ws. wykonywania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Marek Tombarkiewicz informuje, że obecnie w Ministerstwie Zdrowia opracowywane jest stanowisko rządu wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Istotnym aspektem proponowanych zmian poselskiego projektu, jak wskazuje wnioskodawca, jest znaczna uciążliwość, powstających w istocie bez ograniczeń i możliwości skutecznej kontroli punktów sprzedających alkohol przez 24h na dobę do spożycia poza miejscami sprzedaży. Nowelizacja nie ma ograniczać praw przedsiębiorców, jedynie dać instrument władzom gmin do większej kontroli nad stale rosnącą w ostatnich latach liczbą punktów sprzedaży alkoholu, poza wiedzą i zgodą danej gminy.

Analiza regulacji zawartych w projekcie ustawy wskazuje, że przyjęty w nich kierunek działania należy uznać za słuszny. Proponowane narzędzia, które miałyby służyć osiągnięciu wskazanego celu wymagają natomiast istotnego dopracowania w zakresie merytorycznym.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rokrocznie wydaje i rozsyła do wszystkich gmin w Polsce rekomendacje do realizowania i finansowania gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, które zawierają praktyczne wskazówki dotyczące budowania i realizowania gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia przedstawił również dane dotyczące ilości punktów sprzedaży alkoholu. W 2009 r. było ich 153 065, w 2012 r. 145 415, a w 2014 r. 139 264 (źródło ankieta PARPA).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,99

  • Śr

    4,03

  • Min

    2,82

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane