PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W okresie świąt w obiegu może być 9 tys. fałszywych banknotów

Autor: DCB, www.dlahandlu.pl 20 grudnia 2011 11:15

W okresie świąt w obiegu może być 9 tys. fałszywych banknotów

Niewiedza Polaków w zakresie wykrywania fałszywych banknotów skutkuje zwiększonym ryzykiem pojawienia się falsyfikatów w obiegu gotówkowym. W kończącym się roku kalendarzowym na 10 000 banknotów 1 był podrobiony. Jeżeli przyjmiemy, że kwota 9 miliardów, którą Polacy wydadzą na prezenty składa się jedynie z 100-złotówek, okazuje się, że w okresie świątecznym w obiegu może znajdować się 9.000 fałszywych banknotów - mówi Sylwester Salach, prezes zarządu firmy DCB.

Aby tego uniknąć wystarczy tylko znać i stosować 3 podstawowe sposoby rozpoznawania autentyczności banknotu.

Pierwszym naszym działaniem jest dotknięcie banknotu w odpowiednich miejscach w celu wykrycia elementów druku stalorytniczego. Jeśli wyczujemy, że powierzchnia jest całkowicie gładka, możemy być prawie pewni, że jest on fałszywy. Kolejną czynnością, którą trzeba wykonać to spojrzeć na niego pod światło, zwracając uwagę na znak wodny oraz nitkę zabezpieczającą. W końcu, trzecim sposobem jest przechylenie go pod różnym kątem, aby zauważyć elementy pokryte m.in. farbą metaliczną czy farbą zmieniającą kolor.

Zgodnie z kodeksem karnym za wprowadzanie fałszywek do obiegu grozi od roku do 5 lat pozbawienia wolności. - A wystarczy tak niewiele, aby uchronić się przed tym procederem. Podczas świątecznych zakupów, zatrzymajmy się na chwilę oraz zweryfikujmy oryginalność posiadanych banknotów. Nie ułatwiajmy pracy fałszerzom i nie pozwólmy, aby narazili nas na problemy finansowe czy prawne - doradzają eksperci DBC.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,90

  • Śr

    3,45

  • Min

    2,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane