W sklepie małoformatowym średnio jest dostępnych na półce 12 wariantów dań gotowych

Autor: CMR dla www.dlahandlu.pl 10 lutego 2012 14:32

Dania gotowe występujące w handlu małoformatowym dzielimy na dania instant (stanowiące 30 proc. transakcji tą kategorią) i dania mokre (zwykle w słoikach) stanowiące aż 70 proc. transakcji obrotu kategorią. Przeciętnie w sklepie małoformatowym średnio jest dostępnych na półce 8 wariantów dań mokrych i 4 warianty dań suchych - wynika z danych za grudzień 2011, zebranych przez Centrum Monitorowania Rynku.

Dania gotowe prowadzi 70 proc. niezależnych sklepów małofrmatowych. Szczyt transakcji zakupowych przypada na godziny między 12 a 18, czyli w godzinach kiedy spożywamy posiłki „obiadowo-lunchowe". W ciągu tygodnia zdecydowana większość transakcji ma miejsce między poniedziałkiem i czwartkiem - natężenie zakupów słabnie w okolicach weekendu.

Najpopularniejsza wielkość opakowań, w których występują dostępne dania gotowe mokre to 500g, 520g i 580g. Rzadziej notujemy transakcje dla większych opakowań o gramaturze zbliżonej do 700g. Przeciętna wartość transakcji dań gotowych mokrych wynosi między 6,80zł a 7zł, dla suchych wartość jest znacznie niższa i wynosi 3,7zł. 

Przeciętnie jednorazowo kupuje się 1,2 produktu z analizowanej kategorii. Przyglądając się koszykom zakupowym z daniami gotowymi zważywszy na współwystępujące marki, obserwujemy dwa typy klienta: gospodynie domowe, które kupując dania gotowe kupują jednocześnie produkty marki Knorr lub Winiary i mężczyzn współkupujących dania gotowe z markami Żubr, Harnaś czy papierosami Viceroy.

Najwyższe udziały notujemy dla marek Pudliszki, Pamapol i Łowicz, w przypadku dań gotowych suchych są to marki Knorr i Winiary.
Do najlepiej rotujących (pod względem liczby transakcji) produktów (SKU) w sklepach małoformatowych zaliczamy produkty marki Pamapol (pulpety i gołąbki) i produkty marki Pudliszki (gołąbki i fasolkę po bretońsku). Z kolei w przypadku dań gotowych instant główne warianty to ziemniaki lub makarony do zalania wrzątkiem. Główne marki to Knorr i Winiary.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,39

  • Śr

    1,66

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9920

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane