PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W tradycyjnych sklepach wzrosła sprzedaż alkoholi, napojów i produktów tytoniowych

Autor: Biuletyn PIH 6 kwietnia 2016 11:40

W lutym 2016 r. łączna wartość sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 mkw. była o 6,9 proc. wyższa niż rok wcześniej, a liczba wszystkich transakcji zwiększyła się o 5,6 proc. W porównaniu ze styczniem 2016 r. obroty sklepów małoformatowych obniżyły się o 3,2 proc., mimo iż liczba transakcji nieznacznie wzrosła. Duże wzrosty wartości sprzedaży rdr odnotowały wszystkie kategorie, które mają duży udział w obrotach sklepów małoformatowych, czyli alkohole (wzrost o ponad 8 proc.), produkty tytoniowe (16 proc.) i napoje (ponad 10 proc.) - wynika z danych Centrum Monitorowania Rynku.

W lutym klienci sklepów osiedlowych znacząco zwiększyli swoje wydatki na tytoń (aż o 46% więcej niż w lutym 2015 r.), whisky, wino stołowe i wódki smakowe. Wyższe niż rok wcześniej temperatury przełożyły się na wzrost liczby transakcji i wartości sprzedaży wód mineralnych (wzrost wydatków o ponad 18%), napojów gazowanych, energetyzujących i izotonicznych, piwa oraz lodów - zarówno impulsowych (wzrost o 28%), jak i familijnych (o 32%).

Luty w 2016 r. był o 2 dni krótszy od stycznia, dlatego w ujęciu mdm większość kategorii odnotowała w tym miesiącu niewielkie spadki wartości sprzedaży. Najbardziej zmalały wydatki na niektóre alkohole, m.in. wódki czyste (o 13% mniej niż w styczniu), wina deserowe, musujące i wermuty.

W lutym lepiej niż miesiąc wcześniej sprzedawały się natomiast lody, wody mineralne oraz napoje energetyzujące i izotoniczne. Częściej niż w styczniu klienci sklepów małoformatowych wkładali do koszyków różnego rodzaju produkty rybne (wzrost liczby transakcji o 23% mdm), wzrosła również
liczba paragonów, na których występowały produkty mleczne, zwłaszcza jogurty naturalne i pitne oraz desery mleczne.

Średnia wartość transakcji w sklepach małoformatowych do 300 m kw. w lutym 2016 r. wyniosła 12,20 zł, co oznacza wzrost o 1,3% rdr i spadek o 4,1% mdm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,83

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane