PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Warmińsko-mazurskie: Tylko jedna gmina złożyła wniosek o dofinansowanie modernizacji targowiska

Autor: PAP 13 lutego 2013 14:03

Tylko jedna gmina z Warmii i Mazur złożyła wniosek o dofinansowanie modernizacji lokalnego targowiska - poinformował w środę Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Do wykorzystania było blisko 3,9 mln zł, przyznanych regionowi z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jak poinformował PAP Łukasz Bielewski z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego, w wyznaczonym terminie wpłynął tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy od gminy Orneta. Tamtejszy samorząd ubiega się o dofinansowanie w wysokości 1 mln zł, a koszty kwalifikowane całej inwestycji sięgają ponad 1,4 mln zł.

Gminy wiejskie i małe miasta z woj. warmińsko-mazurskiego mogły ubiegać się o blisko 3,9 mln zł. Był to drugi nabór w ramach działania "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej". Region wykorzystał dotychczas jedynie 8,2 mln zł z 12,1 mln zł przyznanych na ten cel. W ubiegłym roku taką pomoc otrzymało 10 gmin.

Bielewski powiedział PAP, że w tej sytuacji regionalny samorząd zamierza w drugiej połowie roku ogłosić nabór wniosków po raz trzeci. Gdyby gminy nadal nie były zainteresowane dofinansowaniem targowisk, marszałek musiałby zwrócić się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przesunięcie tych środków na inny cel.

Zdaniem burmistrza Ornety Ireneusza Popiela brak odzewu na tegoroczny nabór wniosków może wynikać z trudnej sytuacji finansowej wielu gmin, które zaciągały kredyty na wcześniejsze inwestycje dofinansowywane z UE.

"Musieliśmy podejmować wiele niepopularnych decyzji o oszczędnościach, żeby zapewnić wkład własny do kolejnych projektów" - przyznał burmistrz. Jak dodał, miasto jest zadłużone na 17 mln zł, ale od dwóch lat ten dług nie rośnie.

Za pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Ornecie ma powstać utwardzony plac handlowy z zadaszonymi stoiskami. Poza dniami targowymi miałby służyć również jako parking.

O środki na budowę i remont targowisk mogą starać się miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców. Maksymalny poziom pomocy może stanowić do 75 proc. kosztów inwestycji, reszta to wkład własny beneficjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8408

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane