Warszawa walczy z nielegalnym handlem. Zlikwidowano ponad 170 stoisk

Autor: UM Warszawa 13 października 2017 11:29

Od trzech miesięcy Straż Miejska m. st. Warszawy prowadzi działania, które likwidują proceder nielegalnego handlu ulicznego na terenach miejskich. W ostatnich latach jedyną metodą jego zwalczania było wystawianie mandatów. Obecne działania polegają na zajęciu towaru ze stoisk (to jest wykorzystania zapisów art. 60 Kodeksu Wykroczeń).

W efekcie zlikwidowano ponad 170 stoisk handlowych, na których zajęto ponad 2500 depozytów. Urząd Kontroli Skarbowej poinformowano o 105 osobach trudniących się nielegalnym procederem i naruszających obowiązujące przepisy. Podobne zawiadomienia zostały skierowane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wszczął własne postępowania. Obszerne materiały o prowadzonym procederze handlu ulicznego i jego organizatorach zostały przekazane do Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów i Urzędu Kontroli Skarbowej.

Handlarze próbują zaadaptować się do nowej dla nich sytuacji, jednak nieskutecznie – korzystający ze swoich uprawnień strażnicy mogą doprowadzić do usunięcia z ulicy służącego za stoisko pojazdu z towarem.

Jak podaje Urząd Miasta Warszawa, handel na stołecznych ulicach poza miejscami do tego przeznaczonymi to nie tylko wykroczenie. Ci, którzy dopuszczają się tego procederu często naruszają przepisy podatkowe, sanitarno- porządkowe czy epidemiologiczne. Nie jest też rzadkością wprowadzanie do obrotu towaru bez wymaganych oznaczeń, podróbek czy towarów bez akcyzy, o braku kas fiskalnych nie wspominając. Decydując się na zakupy w takich miejscach możemy stać się ofiarami oszustów.

Równocześnie z likwidacją miejsc nielegalnej sprzedaży towarów łatwo psujących się Straż Miejska będzie podejmować interwencje także wobec handlujących innymi towarami sezonowymi – jak artykuły świąteczne i pirotechniczne, związane ze zbliżającymi się świętami i Nowym Rokiem.

Konsekwentne działania są zdecydowanie nie na rękę organizatorom nielegalnego handlu, którzy nie wahają się posunąć do przemocy wobec interweniujących funkcjonariuszy. Na przestrzeni trzech ostatnich miesięcy doszło kilkukrotnie do ataku kwasem masłowym na pracowników Straży Miejskiej wykonujących te czynności. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane