PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wartość transakcji dokonywanych przy użyciu kart przekroczyła 100 mld zł

Autor: pr, www.dlahandlu.pl 4 stycznia 2012 11:03

Polacy mają w swoich portfelach 32 miliony kart płatniczych. Dokonujemy 8 transakcji bezgotówkowych kwartalnie, z których każda wynosi średnio 100 zł. Jeszcze 6 lat temu były to zaledwie 3 transakcje - podała Grupa Lew.

Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski za III kwartał 2011 roku wynika, że częściej i chętniej płacimy „plastikowymi pieniędzmi". Pierwszy raz w historii polskiego rynku wartość transakcji gotówkowych i bezgotówkowych przy użyciu kart przekroczyła kwartalnie 100 miliardów złotych. W analogicznym okresie zeszłego roku Polacy płacąc kartami wydali „jedynie" niecałe 93 miliardy. Do tak dużego wzrostu przyczyniła się m.in. rosnąca ilość terminali płatniczych - pod koniec września liczba terminali POS wynosiła ponad 256 tysięcy, podczas gdy rok wcześniej niecałe 240 tysięcy urządzeń. Jednocześnie Polacy przyzwyczają się do kart ceniąc wygodę, zaoszczędzony czas  i bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych. O ile w 2004 roku sięgaliśmy po kartę średnio raz w miesiącu, dzisiaj czynimy to prawie 3 razy częściej.

- Polacy konsekwentnie przerzucają się na dokonywanie płatności kartą, bo jest to dla nich wygodniejsze i bardziej bezpieczne niż posługiwanie się gotówką - mówi prezes zarządu Grupy Lew Andrzej Basiak, właściciel marki Dobry Punkt, Elektroniczne Rozwiązania Sprzedażowe.

W 2011 roku wartość wszystkich transakcji bezgotówkowych na koniec III kwartału wyniosła prawie 27 miliardów złotych. To o ponad 3,5 miliarda więcej niż rok temu. Kolejny rok ma być dla naszej gospodarki trudny i według analityków przynieść spowolnienie wzrostu gospodarczego. To może się przełożyć na wolniejszy wzrost transakcji dokonywanych za pomocą kart, choć ostatnie lata pokazują, że pomijając sezonowe wahania, wartość transakcji bezgotówkowych ma w Polsce charakter wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    7,45

  • Śr

    4,24

  • Min

    2,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane