Warzywa i owoce stanowią prawie 50 proc. obrotu mrożonkami w sklepach tradycyjnych

Autor: CMR dla www.dlahandlu.pl 14 lutego 2012 14:35

W niezależnych sklepach spożywczych monitorowane on-line przez Centrum Monitorowania Rynku średnio na sklep występuje 12 wariantów mrożonych owoców i warzyw, 4 warianty pizzy mrożonej, 5 wariantów pierogów i knedli i 2 warianty frytek.

Pod względem generowanych transakcji zakupowych największym segmentem są warzywa i owoce stanowiące prawie 50 proc. obrotu mrożonkami, drugą kategorią są pierogi i knedle mrożone o udziale 19 proc., pizza mrożona stanowi 10 proc. obrotu, frytki mrożone 9 proc., pozostała część to ryby (w tym owoce morza) i mięso mrożone.

Zdecydowanie najczęściej występującą kategorią są warzywa i owoce mrożone, które posiada w swoim asortymencie około 63 proc. placówek, knedle, pierogi i pyzy 51 proc., frytki 49 proc. i pizzę 44 proc. sklepów. Mrożonki ogółem w handlu małoformatowym charakteryzują się zdecydowaną sezonowością - szczyt transakcji i sprzedaży przypada na okresy zimowe, w okresie wiosenno-letnim natężenie transakcji zakupowych spada. Taka sytuacja wynika z faktu ograniczonego miejsca w zamrażarkach - w okresie letnim mrożonki ustępują miejsca lodom, które są dużo chętniej kupowane przez klientów sklepów i charakteryzują się dużo większą rotacją latem ze względu na wysokie temperatury na zewnątrz. Jednocześnie zimą gotujemy zupy z mrożonych warzyw czy przyrządzamy kompoty z mrożonych owoców - jest to potrzeba, która latem nie występuje gdyż dostępne są sezonowe świeże owoce i warzywa. Szczyt transakcji zakupowych przypada na godziny południowe i popołudniowe, jednocześnie rozkłada się równomiernie w ciągu tygodnia (od poniedziałku do piątku, najmniejszy odsetek transakcji notujemy w sobotę i niedzielę).

Z punktu widzenia klienta sklepu kategorie mrożone możemy podzielić na dwie grupy: dań gotowych do spożycia będących substytutem przygotowanego samodzielnie w domu obiadu i dodatku do zup czy dodatku do obiadu w przypadku takich kategorii jak warzywa i owoce mrożone. Średnia wartość transakcji dla pizzy wynosi 7,4zł, pierogów i knedli 6,4zł. Najczęściej występująca gramatura to produkty w opakowaniach 450-500g stanowiące ponad 65 proc. obrotu kategorią.

Kluczowi gracze na rynku to niezmiennie Hortex, Iglotex, Dr Oetker. Najpopularniejszym daniem występującym na paragonach jest włoszczyzna krojona firmy Hortex. Mrożone warzywa i owoce są relatywnie częściej kupowane ze śmietaną Piątnica i produktami marki Winiary, z kolei Pizza jest kupowana przede wszystkim z napojami lub piwem: Tyskie, Coca-Colą czy Nestea. Skład koszyków sklepów osiedlowych różnorodny dla obu kategorii świadczy o odmiennym kliencie sięgającym po produkty z szeroko rozumianej kategorii „mrożonki".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    9,28

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9988

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane