Waspol: Zmniejszenie sprzedaży to efekt redukcji kosztów

Autor: www.dlahandlu.pl 15 maja 2012 17:35

W I kw. 2012 roku spółka Waspol osiągnęła przychody w wysokości 41,04 mln zł, o ponad 7 mln niższe niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Zmniejszenie wartości sprzedaży, pomimo znacznej redukcji kosztów, wpłynęło na osiągnięcie zysku netto niższego w porównaniu z analogicznym okresem 2011 roku. W I kwartale osiągnięty został zysk netto w kwocie 105,2 tys. zł, co jest wartością niższą o 106,3 tys. zł od zysku netto uzyskanego w I kwartale 2011 roku.

Pierwszy kwartał jest w branży dystrybucji alkoholu okresem charakteryzującym się na ogół niższą w stosunku do pozostałej części roku wartością sprzedaży. W tym okresie dał się również zauważyć ogólny spadek popytu na krajowym rynku alkoholi . W dalszym ciągu w obszarze
sprzedaży detalicznej alkoholu odczuwalna jest zwiększona presja konkurencyjna ze strony sieci tzw. handlu nowoczesnego . Szacuje się, iż tradycyjne sklepy detaliczne odnotowały zmniejszenie sprzedaży na poziomie około 15 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.
Wartość sprzedaży była również ukształtowana polityką Grupy Waspol  nakierowaną na utrzymanie godziwej marży i ograniczanie ryzyka handlowego. Zakłada się wzrost tego ryzyka w związku z czym Grupa ściśle kontroluje poziom realizowanej marży handlowej oraz monitoruje stan kredytu kupieckiego udzielanego odbiorcom.
Prowadzona jest też zdecydowana polityka egzekwowania należności. Wpływa to na osiąganie mniejszej w stosunku do potencjalnej wartości sprzedaży, ale przyczynia się do ograniczenia ryzyka handlowego i utrzymania godziwej marży handlowej.

Zmniejszenie wartości sprzedaży było też efektem rezygnacji ze sprzedaży do niewielkich hurtowni jako kanału o najniższej rentowności, generującego znaczne ryzyko handlowe. Mniejsza sprzedaż była spowodowana głównie redukcją obrotu Oddziału Waspol S.A. w Lublinie. W analogicznym okresie roku ubiegłego w czasie rozpoczęcia działalności nowego oddziału, oferta Waspol była skierowana do szerokiego grona odbiorców, które następnie zostało zawężone. Czynnikiem istotnie wpływającym na wyniki finansowe są działania restrukturyzacyjne podjęte w 2011 roku i kontynuowane w bieżącym okresie. Działania te obejmują między innymi: restrukturyzację zatrudnienia, optymalizację tras dostaw, renegocjacje umów najmu magazynów. W wyniku tych działań w analizowanym okresie osiągnięto przekraczającą 1,2 mln zł redukcję kosztów działalności operacyjnej grupy Waspol w stosunku do pierwszego kwartału 2011 r.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    2,94

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9753

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane