PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Więcej upadłości wśród producentów pieczywa i hurtowników FMCG

Autor: www.dlahandlu.pl 5 października 2015 09:31

We wrześniu 2015 roku oficjalnie opublikowano informację o upadłości 47 przedsiębiorstw, o 15 mniej niż w sierpniu br. i aż o 24 mniej niż we wrześniu ubiegłego roku - podał Euler Hermes.

Sektor produkcyjny odnotował we wrześniu 13 upadłości – o 6 mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Od początku roku liczba ta wynosi 142 firmy i pod względem wielkości ustępuje wyłącznie sektorze usług. – Najwięcej upadłości wśród producentów to produkcja materiałów budowlanych i wykorzystywanych w budownictwie oraz produkcja pieczywa i wyrobów ciastkarskich. W obu przypadkach jest to zapewne efekt rosnącego niedostosowania zbyt dużej podaży do popytu jak i presji cenowej ze strony kupców zarówno w branży budowlanej jak i handlu detalicznym żywnością. W obu również przypadkach upadały firmy małe lub co najwyżej średniej wielkości, co świadczyć może o trudnościach, jakie napotykają przedsiębiorcy działający w sektorze SME, z dostosowaniem kosztów produkcji do poziomu oczekiwanego przez kupujących i osiąganego przez przedsiębiorstwa działające na większą skalę. – wskazuje Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes, odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

O połowę spadła liczba upadłości odnotowana w sprzedaży hurtowej – z 14 przedsiębiorstw we wrześniu ub. roku do 7 w roku bieżącym. – W pierwszej piątce wrześniowych bankrutów pod względem realizowanego  obrotu znalazło się aż czterech hurtowników, z czego trzech zajmowało się sprzedażą hurtową artykułów spożywczych. Wskazuje to na istnienie silnej presji cenowej ze strony detalistów, co przy stosunkowo mocno ograniczonych możliwościach negocjacyjnych przeciętnego hurtownika w relacji z jego dostawcami skutkuje bardzo niewielkim polem manewru w zakresie kreowania marży na działalności hurtowej. Biorąc pod uwagę, jak dużo waży żywność w odczycie inflacji CPI, możemy wysnuć wniosek, że deflacja pozostanie z nami nieco dłużej, niż to zakładaliśmy na początku tego roku. – mówi Tomasz Starus, Członek Zarządu Euler Hermes.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,99

  • Śr

    2,45

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane