Wielu sezonowych sprzedawców stanowi nieuczciwą konkurencję, bo nie płaci podatków

Autor: PAP 30 lipca 2010 09:24

Z kontroli inspektorów skarbowych wynika, że wielu sprzedawców sezonowych nie ma kasy fiskalnej, część jej nie używa, a jeszcze inni nabijają na nią tylko niektóre artykuły - podaje PAP.


Wielokrotnie stosowaną praktyką jest też sprzedaż pojedynczych przedmiotów bez posiadania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. "Prowadzenie takich praktyk uderza niestety w uczciwych podatników, którzy prowadząc sprzedaż w sposób zgodny z obowiązującym prawem ponoszą wszelkie niezbędne koszty tej działalności" - przypomniała rzeczniczka katowickiego UKS.

Od 28 czerwca do 28 lipca, inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach za nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych wystawili 427 mandatów na kwotę ponad 79 tys. zł. W kilku przypadkach wszczęto postępowanie karno-skarbowe - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka UKS w Katowicach Joanna Kruz.

W tym samym okresie UKS w Gdańsku w związku z nieużywaniem kas fiskalnych nałożył w Pomorskiem 1220 mandatów na kwotę blisko 375 tys. zł. "Dla porównania w ubiegłym roku przez dwa miesiące w lipcu i sierpniu podczas podobnej wzmożonej akcji kontrolnej wystawiono 1239 mandatów opiewających na kwotę ponad 352 tys. zł" - poinformował PAP rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku Andrzej Bartyska.

Dodał, że większość przypadków ukaranych mandatem to działanie celowe. Zdarza się, że zakupiona kasa jest tylko atrapą, odłożoną gdzieś z boku. Dopiero w czasie kontroli kasa jest wyciągana na dowód, że obowiązek jej posiadania został spełniony. Taka sytuacja kończy się także nałożeniem mandatu.

 

Na sprzedawców nakładane są mandaty w przypadku wykrycia sprzedaży towarów poza ewidencją lub braku kasy fiskalnej. Mandatu za brak nadzoru nad pracownikami mogą się także spodziewać właściciele - w wielu przypadkach jest to kara finansowa za wielokrotne i uporczywe uchylanie się od obowiązku ewidencjonowania towarów za pomocą kasy fiskalnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 10811

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane