PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wnioski z badania wiejskich jaj zbyt daleko idące?

www.farmer.pl 16 lutego 2016 12:20

Zbadano 20 jaj – „losowo pobranych” – a wnioski wyciągnięto w stosunku do „wiejskich jaj”.

Informacja o rzekomym skażeniu dioksynami jaj pochodzących z wiejskich, ekologicznych gospodarstw wywołała poruszenie wśród czytelników portalu farmer.pl. Redakcja poprosiła o informację od autora badań.

„Sam jestem zdziwiony skalą problemu, jaki nagłaśniają media – odpisał prof. Adam Grochowalski. - Używanie określenia, że badane przez nas jaja były tzw. ekologiczne jest nie do końca właściwe i może źle być interpretowane w odniesieniu do prawdziwie, ekologicznie wytwarzanych jak w odpowiednio do tego przygotowanych i prowadzonych fermach.

Profesor odpowiedział na pytania redakcji:

 1. jakie badania przeprowadzono (skala, wielkość próby), aby dojść do wniosku, że jaja zakupione "od lokalnych indywidualnych dostawców" zawierają niedopuszczalne stężenia dioksyn?

Przedmiotem badania było około 20 jaj pochodzących od losowo pobranych (kleparz, indywidualni gospodarze) zarówno przez przedstawicieli Alarmu Smogowego w Krakowie, jak i osoby prywatne.

To nie duża skala badań, ale jednocześnie badano jaja z dużych farm.

2. czy badane były jaja od innych dostawców?

j.w.

Ponadto badane były produkty zawierające jaja w proszku, jako dodatki paszowe i niektóre komponenty na bazie jaj do produktów żywnościowych.

3. czy innego rodzaju produkty rolnicze były badane pod tym względem?

Nasze laboratorium bada wiele produktów rolniczych, ale nie było zainteresowania (zleceniodawców), aby badać inne produkty z terenów, z których pobrano problematyczne jaja.

4. na jakiej podstawie powiązano stężenie dioksyn i stan zanieczyszczenia powietrza, czy wykluczono np. drogę pokarmową jako źródło skażenia (pasze)?

Z informacji uzyskanych prywatnie wynika, że jaja w których wykryto podwyższoną zawartość dioksyn nie były karmione paszą dostępną w handlu, ale kury żywiły się w przydomowych zagrodach.

Więcej na farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane