Wojna portugalsko-portugalska na polskim rynku

Autor: Forbes 19 czerwca 2015 11:38

Luis Amaral, były menedżer Biedronki, szef Eurocashu, chce rozdawać karty w polskim handlu. Jego armią są właściciele niewielkich sklepów w całym kraju, a przeciwnikiem były pracodawca. Szykuje się wojna portugalsko-portugalska pod flagą biało-czerwoną - czytamy w magazynie Forbes.

Amaral niezwykle sobie ceni siłę drzemiącą w polskich przedsiębiorcach.Jest przekonany, że właśnie dzięki niej uda mu się w końcu pokonać Biedronkę. Choć w 2014 r. jego były pracodawca osiągnął 34 mld zł przychodów, a Eurocash zaledwie połowę tego wyniku, dla Portugalczyka walka z dyskontami stała się niemal obsesją - pisze Forbes.

Eurocash od dwudziestu lat idzie pod prąd. Luis Amaral wierzy w tradycyjny handel i chce wspierać ludzi, którzy prowadzą własne biznesy. W Polsce handel tradycyjny traci udziały tylko na rzecz dyskontów, ale już nie na rzecz hiper- i supermarketów.

Według jego wyliczeń dyskonty i handel nowoczesny zgarną dla siebie około 35 proc. wartego ponad 200 mld zł rocznie rynku FMCG. Dla Eurocashu i jego klientów detalicznych działających w całym kraju pod szyldami abc, Lewiatan, Groszek czy Delikatesy Centrum zostaje aż 65 procent. To trudniejsze 65 proc. rynku, bo wymagające ciągłego szukania nisz, wymyślania nowych konceptów handlowych i wybiegania do przodu. Amaral porównuje to do robienia na szydełku. Najnowsze elementy w jego układance to testowane właśnie formaty handlowe – drogerie Kontigo, sklepy typu convenience 1Minute czy stoiska z winem Faktoria Win.

Przedsiębiorca ma nadzieję, że jeśli drobni przedsiębiorcy do swoich sklepów spożywczych dołożą kolejne elementy, łatwiej im będzie konkurować z dyskontami. Ich przewagą ma być lepsza obsługa, atrakcyjny asortyment i przyzwoite ceny - czytamy w Forbesie.

Więcej w magazynie Forbes

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,38

  • Min

    4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane