PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wyrok WSA w Rzeszowie ws. opłat targowych

Autor: Rzeczpospolita/rp.pl 5 lutego 2016 10:43

Ani ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, ani inne przepisy nie zawierają zakazu różnicowania stawek opłaty targowej – wskazał w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, który przytacza "Rzeczpospolita". Orzeczenie jest nieprawomocne.

Do 30 września 2014 r. gmina Przemyśl na potrzeby placu targowego dzierżawiła teren tzw. Placu GS, na którym handel odbywał się w każdy czwartek. Po zakończeniu umowy, 600 m dalej, zostało uruchomione nowe targowisko stałe, z którego kupcy mogą korzystać, uiszczając jedynie opłatę targową.

Zmianę lokalizacji targowiska tłumaczono potrzebą przywrócenia porządku na terenie miasta oraz zapewnienia lepszych warunków dla kupujących, jak i sprzedających. Aby zachęcić kupców do nowej lokalizacji zróżnicowano wysokości stawek opłaty targowej – w zależności od tego, czy sprzedaż prowadzona jest na targowisku miejskim (od 1 do 10 zł), czy poza nim (80 zł).

Uchwałę w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie zaskarżyła grupa kupców, którzy zostali na starym targowisku.Wymogi formalne spełniła skarga tylko jednego z nich. Kupiec podnosił w niej, iż zróżnicowanie wysokości opłaty targowej jest nieuzasadnione i sprzeczne z zasadami ekonomii, a wyższa opłata targowa byłaby uzasadniona na terenie nowego targowiska, gdyż jest ono w atrakcyjniejszej lokalizacji. Jego zdaniem, wprowadzenie kilkukrotnie wyższych stawek dla handlujących na innym targowisku, niż gminne, prowadzi do naruszenia konkurencji i jest także sprzeczne z dobrymi obyczajami, które nakazują traktować jednakowo wszystkich kupców - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z grudnia 2015 r. nie podzielił wątpliwości kupca. Zdaniem WSA, gmina nie działała przeciwko konkretnym sprzedawcom, choć subiektywnie mogą oni mieć takie odczucia z uwagi. W tej sytuacji z tytułu sprzedaż poza targowiskiem stałym wynika zgodny z prawem obowiązek uiszczania opłaty targowej w wyższej wysokości. Wszyscy, którzy będą handlować poza targowiskiem muszą więc uiścić wyższą opłatę targową. 

Więcej w Rzeczpospolitej

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,63

  • Min

    9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane