PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Z rynku zniknęło 37 tys. tradycyjnych placówek, rośnie liczba sklepów rybnych i monopolowych

Autor: Gazeta Finansowa 31 marca 2014 10:06

W 2013 r. w Polsce powstało 30,8 tysięcy nowych sklepów, ale jednocześnie z rynku zniknęło 36,9 tysięcy tradycyjnych placówek handlowych. Był to kolejny rok kurczenia się sieci sprzedaży detalicznej, jednak spadek o podobnej skali został odnotowany również rok wcześniej. Wygląda więc na to, że sytuacja powoli się stabilizuje - pisze "Gazeta Finansowa".

Mała stabilizacja to zasługa głównie sklepów rybnych i monopolowych. Ich liczba rośnie w rekordowo szybkim tempie. Liczba placówek specjalizujących się w sprzedaży ryb wzrosła w ciągu roku o ponad 43 proc., osiągając największy wzrost w ostatnich latach w całej branży. 

Liczba sklepów monopolowych wzrosła o 35 proc. Ta kategoria zawdzięcza swój rozwój rosnącemu popytowi na trunki z wyższej półki oraz wina, których wybór bywa ograniczony w sklepach wielobranżowych, gdzie brakuje też fachowego doradztwa. Sklepów rybnych i monopolowych przybyło w sumie ponad 1,8 tys.

Ciągle ubywa niezależnie działających niewielkich sklepów spożywczych oraz salonów odzieżowych i obuwniczych. Największy spadek notuje się w sektorze sklepów owocowo-warzywnych, ogólnospożywczych, odzieżowych, obuwniczych, z wyrobami włókienniczymi i przyborami toaletowymi. Tym samym wzrost liczby placówek odnotowano w branży detalicznej sprzedaży ryb i owoców morza, alkoholu i placówek z artykułami motoryzacyjnymi - podaje "GF".

Pod względem ilościowym najszybciej kurczy się rynek niewielkich punktów ogólnospożywczych. Tych w ostatnich dwunastu miesiącach ubyło ponad 3,6 tys., co oznacza spadek o 4,4 proc. w stosunku do roku 2012. Niewiele lepiej jest w sektorze sprzedaży owoców i warzyw. Tych z każdym rokiem ubywa o blisko 6 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  20,65

 • Śr

  11,51

 • Min

  9,57

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane