Za granicą zakaz ekspozycji papierosów doprowadził do upadku sklepów

Autor: dlahandlu.pl 9 marca 2011 10:06

Jak już pisaliśmy, organizacje wchodzące w skład Komitetu Handlu przy Krajowej Izbie Gospodarczej są zaniepokojone możliwością wejścia w życie tzw. Dyrektywy w sprawie wyrobów tytoniowych. Po zapoznaniu się z ich stanowiskiem również KIG przedstawiła swoje stanowisko w tej sprawie.

Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie ocenia przedstawione propozycje w unijnym dokumencie - Tytoniowej Dyrektywie Produktowej.

Podstawowymi założeniami przedmiotowej dyrektywy jest zakaz ekspozycji w punkcie sprzedaży, co wymagałoby od detalistów w UE ukrycia
wszystkich produktów tytoniowych tak, aby były niewidoczne dla kupujacych oraz ujednolicenie ich np. białoczarne opakowania, czyli paczki tego samego koloru (...). Bazujac na doświadczeniach innych krajów , gdzie wprowadzono podobne rozwiazania - w Kanadzie - w 2009 (pierwszy pełny rok obowiazywania display ban) co dziesiaty sklep został zamkniety (24% sklepów niezorganizowanych zostało zamknietych), a odsetek palacych uczniów (klasy 10-12 ) wzrósł do 13% z 11% w 2007. Z kolei 52 % papierosów pochodzi z nielegalnych zródeł - pisze KIG.

Jej zdaniem wprowadzenie w życie proponowanych zapisów niesie ze soba ryzyko znacznego zwiększenia nielegalnego handlu w Polsce wyrobami tytoniowymi, co skutkowac bedzie negatywnie na gospodarke (wzrost szarej strefy). Zdaniem KIG nie ma podstaw (bazujac
na badaniach oraz doswiadczeniach innych rynków, jak np. Irlandii lub Kanady), które wskazywałyby na to, iż propozycje Komisji Europejskiej doprowadziłyby do spadku konsumpcji wyrobów tytoniowych, dlatego propozycje nie są uzasadnione z uwagi na ważny interes publiczny.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,20

  • Śr

    2,96

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9961

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane