Za umieszczanie zdjęć bez umowy grożą konsekwencje finansowe i prawne

Autor: Rzeczpospolita 12 maja 2010 11:37

Do umieszczenia czyjegoś zdjęcia na firmowej stronie internetowej potrzebna jest umowa - informuje Rzeczpospolita.

„Dlaczego na stronie internetowej sklepu nie miałbym umieścić znalezionego w internecie zdjęcia znanej aktorki?".Ten sposób myślenia może niestety skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi, a w szczególnych sytuacjach nawet więzieniem.
Aby zgodnie z prawem korzystać z cudzego utworu trzeba zawrzeć umowę z twórcą lub uprawnionym. Możliwości są dwie. Pierwsza to umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych, druga - o korzystanie z utworu, czyli licencja.
I w jednej, i w drugiej trzeba wyraźnie zaznaczyć pola eksploatacji. Pod terminem kryje się sposób korzystania z utworu. Jeżeli przedsiębiorca kupuje prawa wykorzystania zdjęcia w reklamie swej firmy, powinien to wyraźnie zaznaczyć. Im bardziej będzie precyzyjny zapis, tym lepiej dla niego. Jeśli chce zdjęcie umieścić również na swej stronie internetowej, warto, aby w umowie wskazał też to pole eksploatacji (np. publiczne udostępnianie utworu w Internecie).

Bez zgody uprawnionego nie wolno korzystać z niczego, co stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Utworem może być m.in. zdjęcie, piosenka, tekst, obraz, program komputerowy czy film. Wszystko, co jest przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalonym w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art. 1 ust. 1 ustawy).
Konsekwencji może być wiele, zarówno cywilnych, jak i karnych. Najczęściej w pozwach wysuwane są roszczenia finansowe. Zgodnie z art. 79 ustawy o ochronie praw autorskich uprawniony (nie musi być to twórca, ale także osoba czy firma, która przejęła autorskie prawa majątkowe) może żądać zapłaty dwukrotności stosownego wynagrodzenia, a w przypadku, gdy naruszenie jest zawinione - trzykrotności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9343

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane