Żabka szykuje się do kolejnych akwizycji. Negocjuje z pięcioma sieciami

www.portalspozywczy.pl 16 stycznia 2013 09:10

Spółka Żabka Polska, właściciel sieci Żabka i Freshmarket poszukuje okazji do kolejnych przejęć sieci handlowych na polskim rynku handlowym. Firma prowadzi negocjacje dotyczące przejęć z kilkoma lokalnymi podmiotami.

- W segmencie, w którym działamy nie ma dużych sieci, które w prosty sposób można byłoby przejąć. Są to zwykle niewielkie sieci lokalne, które zarządzają 20-30 sklepami. Z takimi sieciami rozmawiamy i widzimy rosnące zainteresowanie naszymi ofertami - mówi Jacek Roszyk, prezes zarządu Żabka Polska.

I dodaje: - Obecnie negocjujemy z pięcioma sieciami, których średnie obroty sięgają ok. 100 mln zł i zarządzają średnio 25 sklepami.

Julio Duarte, wiceprezes Żabka Polska dodaje, że wśród sieci, z którymi są prowadzone rozmowy są podmioty zarządzające nawet 100 sklepami. Zaznacza jednocześnie, że na polskim rynku jest przynajmniej kilkanaście sieci, których przejęciem Żabka jest zainteresowana.

Według Jacka Roszyka trudna sytuacja gospodarcza będzie sprzyjała przyspieszeniu konsolidacji rynku handlowego. - Spowolnienie gospodarcze i sytuacja wielu sieci, których obroty nie przekraczają miliarda złotych jest dosyć trudna i będzie się pogarszała ze względu na bardzo ostrą konkurencję sklepów dyskontowych i hipermarketów, a także coraz większą wrażliwość cenową polskiego konsumenta - wyjaśnia prezes Żabka Polska.

I dodaje: - Presja cenowa i obniżki cen będą bardzo niekorzystnie działały na najmniejsze sieci. Pozostają im dwie drogi, czyli całkowita lub częściowa sprzedaż biznesu. Moim zdaniem mniejsze sieci nie mają szans w obecnej sytuacji na uzyskanie lepszych wyników niż rok, czy dwa lata temu, co de facto przekłada się na ich wycenę.

Jacek Roszyk nie chciał zdradzić, czy do transakcji mogłoby dojść jeszcze w I kw. 2013 r.

Obecnie sieć Żabka i Freshmarket to ok. 3000 sklepów, do końca 2017 r. ma ich być już 5 tys. Według wcześniejszych zapowiedzi grupy na polskim rynku może pojawić się nawet 7,5 tys. placówek pod wspomnianymi szyldami.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    11,49

  • Śr

    6,86

  • Min

    3,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9338

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane