PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Żabka ze zgodą UOKiK na przejęcie Społem Zabrze

Autor: www.dlahandlu.pl 7 maja 2014 09:51

Żabka ze zgodą UOKiK na przejęcie Społem Zabrze

29 kwietnia prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez firmę Żabka Polska spółki Społem Zabrze.

- W omawianej sprawie w grupie placówek o powierzchni sprzedaży powyżej 350 mkw. brak jest rynków wspólnych (działalnosc uczestników koncentracji nie pokrywa się), ponieważ Żabka działa poprzez tego rodzaju sklepy na rynkach geograficznych innych niż Społem Zabrze. Działalność sieci  pokrywa się natomiast w zakresie sprzedaży detalicznej realizowanej w sklepach tradycyjnych o powierzchni poniżej 350 mkw. Ponieważ sklepy wielkopowierzchniowe wywierają istotny wpływ na konkurencje na rynku sklepów tradycyjnych, prezes Urzędu uwzglednił je przy badaniu zmiany struktury rynku, jaka nastąpi w wyniku koncentracji. W ocenie organu antymonopolowego w przypadku sklepów tradycyjnych rynek geograficzny powinien być wyznaczony promieniem nie większym niż 1 km od danego sklepu. Dla bardzo małych miejscowości przyjęcie takiego promienia powoduje, w praktyce, zdefiniowanie rynku geograficznego jako obszaru tej miejscowosci. Za takim węższym określeniem rynku dla sklepów tradycyjnych przemawia fakt, iż konsumenci dokonują w nich zakupów często bez użycia takich środków transportu, jak np. samochód, przemieszczając się pieszo po obszarze o promieniu wędrówki w czasie kilkunastu minut - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Łączny obrót przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji w roku obrotowym poprzedzającym rok zgłoszenia przekroczył równowartosc 1 mld euro.

Żabka Polska należy do grupy kapitałowej Mid Europa Partners. Jest to grupa funduszy private equity, prowadzących inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej, którymi zarządza Mid Europa Partners LLP. Żabka działa na rynku detalicznej sprzedaży artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku  poprzez sklepy tradycyjne. Sklepy „Żabka” i „Freshmarket” prowadzone są przez samodzielne podmioty gospodarcze (ajentów).

Społem Zabrze należy do grupy Cerioti ostatecznie kontrolowanej przez pana Tao Ngoc TU. Przedmiotem działalności jest sprzedaż detaliczna za posrednictwem 53 sklepów, zarówno tradycyjnych o powierzchni sprzedaży nie przekraczajacej 350 mkw, jak i wielkopowierzchniowych o powierzchni sprzedaży nie przekraczajacej 2000 mkw.  W skład Grupy Cerioti w Polsce wchodzą m.in. następujące spółki:  Piekarnia Bochen, Społem Zabrze Development oraz Społem Ruda Ślaska.

Tao Ngoc Tu to polski przedsiębiorca wietnamskiego pochodzenia. Od kilkunastu lat znajdujący się na liście 100 najbogatszych Polaków tygodnika "Wprost". Jest założycielem spółki Tan-Viet International (największego importera i dystrybutora produktów orientalnych w Polsce).

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Michał 2014-05-11 18:14:03

  MiD fundusz kontrolowany przez rodzinę Rothschildów. Jedną z najbogatszych na Świecie. Globalizacja biznesów. Koniec małych polskich sklepów. Cena wolności....

 • Michał 2014-05-11 18:07:22

  "prowadzone są przez samodzielne podmioty gospodarcze" żart! Za 3,5% od obrotu i z dziesiątkami wytycznych i instrukcji sterujących praca ajenta. To jest niezależność? Fundusz kpi sobie z Polaków.

 • mrówka 2014-05-07 16:14:34

  nareszcie jest zgoda o przejęcie społem

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  20,65

 • Śr

  12,22

 • Min

  9,59

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8296

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane