PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Żabka zwiększa udziały na rynku sklepów convenience

Autor: www.dlahandlu.pl 22 sierpnia 2014 14:20

Żabka zwiększa udziały na rynku sklepów convenience

Chociaż 2014 rok jeszcze się nie skończył możemy uznać, że był dość obfity pod względem przejęć w handlu detalicznym. Jedną z najaktywniejszych spółek na rynku przejęć jest obecnie Żabka Polska.

15 lipca sieć złożyła do UOKiK-u wniosek ws. przejęcia kontroli nad firmą Kefirek z Krakowa. Liczby przejmowanych placówek nie podano, ale nieoficjalnie mówi się o 30 obiektach działających na terenie Krakowa. W przejętych placówkach powstaną sklepy Żabka i Freshmarket. W ciągu najbliższych 4 lat firma ma zamiar otworzyć 2 tysiące nowych sklepów, z czego 600 w 2014 roku.

Firma przejęła lokalizacje po rzeszowskiej Jedynce, która ogłosiła upadłość. Niestety sieć nie ujawnia o ile sklepów chodzi. Nie komentuje również, czy sklepy po Jedynce zyskają logo Żabki czy Freshmarketu. Spółka niedawno ogłosiła jednak zamiar połączenia ze spółką Skytrac Poland z siedzibą w Rzeszowie. Jak informował w kwietniu br. portal nowiny24.pl, spółka Skytrac miała przejąć siedem lokalizacji po rzeszowskiej sieci sklepów Jedynka, która ogłosiła upadłość. Jedynka miała ok. 25 placówek.

Ponadto można zauważyć, że niektóre ze sklepów Freshmarket zmieniają logo. Jak niedawno pisaliśmy, dwa z umiejscowionych na Woli sklepów Freshmarket (przy Al. Solidarności oraz przy ul. Żelaznej 67) zmieniają szyld na Żabka. Sklep przy Al. Solidarności nie działał od lipca, teraz trwa tam zmiana aranżacji i szyldu przed otwarciem. Podobnie jak w lokalu przy Żelaznej, który płynnie przechodzi od jednego do drugiego szyldu. Czy to początek większego rebrandingu i zmian w portfolio spółki?

W dzielnicy Wola działa 26 sklepów należących do Żabka Polska: 15 z nich to placówki z logo Żabka, a 11 kolejnych to sklepy Freshmarket. Ostatnio informowaliśmy, że w Al. Jana Pawła II w biurowcu Atrium otwiera się kolejna Żabka. Miesiąc wcześniej w sąsiednim budynku Atrium uruchomiony został sklep sieci Freshmarket.

W ubiegłym roku firma otworzyła 460 lokalizacji Żabka i Freshmarket oraz przejęła pięć sieci detalicznych: Społem Zabrze, Dobry Wybór, Agap, Torg, PS Food.

Przypomnijmy, firma wypracowała w 2013 r. 4,1 mld zł przychodów z działalności kontynuowanej w porównaniu do 3,3 mld zł w 2012 roku. Zysk z działalności operacyjnej to 102,3 mln zł (90,2 mln zł zysku w 2012 r.). Strata brutto wyniosła 55,3 mln zł w porównaniu do 19,2 mln zł zysku za 2012 rok. Strata netto z działalności kontynuowanej jak i za okres obrotowy wyniosła 58,9 mln zł w porównaniu do 14,4 mln zł zysku w 2012 roku.
  
Żabka Polska sp. z o.o. jest właścicielem największej w Polsce sieci sklepów typu convenience.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane