PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Zakaz handlu w niedzielę może kosztować gospodarkę nawet 50 tys. etatów

Autor: wyborcza.biz 28 maja 2013 09:04

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z PKPP Lewiatan myślenie, że wolna niedziela nie spowoduje strat, jest myśleniem z gruntu błędnym - Może ilość sprzedawanej żywności się nie zmieni, ale z innymi towarami będzie źle. Wiele osób przy okazji np. zakupów spożywczych kupi w niedzielę np. marynarkę, koszulę, sweter, dlatego mogę spędzić w centrum handlowym dłuższą chwilę. Jeśli nie przyjadą na niedzielne zakupy, tych dodatkowych rzeczy nie kupią. A w przypadku usług dramat jest jeszcze większy - nie ma ludzi na zakupach, to w takim centrum straci kino, usługi rekreacyjne, bary, restauracje - twierdzi ekspert w portalu wyborcza.biz.

Tych usług nie sprzeda się w inny dzień. W jego ocenie zakaz handlu w niedzielę może gospodarkę kosztować nawet 50 tys. etatów.

Krótsze działanie centrów zmniejszy skłonność do inwestowania w ich budowę. Do tego mniej dni handlowych sprawi, że bardziej dokuczliwe będą koszty stałe, takie jak: ogrzewanie, podatki, utrzymanie ochrony. To przełoży się na gorszą sytuację inwestorów.

Mordasewicz zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt tej sprawy: - W ostatnich dniach rząd przyjął ustawę antykryzysową, która ma się przyczynić do przechowania 20-30 tys. miejsc pracy. A tu jednym ruchem posłowie chcą zlikwidować ok. 50 tys. miejsc pracy. To pokazuje dobitnie, że ta propozycja naprawdę nie ma sensu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Wojtek 2013-05-28 12:14:56

  Jestem zdecydowanie ZA!!! Wszyscy mają prawo do wolnego dnia w niedzielę. W Niemczech, Austrii czy Szwajcarii jakoś nie zawalił się handel. Przez wiele lat niedziela była wolnym dniem i każdy robił zakupy w tygodniu. Rozumiem osoby pracujące w niedziele. Brak czasu dla rodziny.

  Dlaczego jedni mogą spędzać czas z najbliższymi, a inni nie. Lobby marketowe straszy nas zapaścią w handlu. Mrzonki !!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  13,99

 • Śr

  7,28

 • Min

  2,80

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane