Zieloni chcą podniesienia płacy minimalnej do 2/3 średniego wynagrodzenia

Autor: PAP 22 grudnia 2014 11:07

Podniesienie płacy minimalnej do 2/3 średniego wynagrodzenia to jeden z postulatów Partii Zieloni, które skierowała do premier Ewy Kopacz. Zieloni domagają się także zwiększenia kwoty wolnej od podatku i podjęcia walki z wyprowadzaniem podatków za granicę.

"Partia Zieloni rozpoczęła ogólnopolską kampanię na rzecz poprawy sytuacji materialnej polskich rodzin" - powiedziała przewodnicząca Partii Zieloni Agnieszka Grzybek podczas sobotniego happeningu w Warszawie. Przed jedną z galerii handlowych Zieloni rozdawali kartki świąteczne z postulatami i zachęcali przechodniów do ich wysyłania do szefowej rządu. Podobne akcje partia organizuje także w Katowicach, Szczecinie i Wrocławiu.

"Mamy trzy proste postulaty: zwiększenie kwoty wolnej od podatku, podniesienie płacy minimalnej do 2/3 średniego wynagrodzenia i podjęcie działań, żeby walczyć z wyprowadzaniem zysków przez firmy z kapitałem zagranicznym do rajów podatkowych" - powiedziała Grzybek.

W liście do Kopacz Zieloni napisali, że w Polsce bardzo wiele gospodarstw domowych zadłuża się, by pokryć niezbędne wydatki, a 60 proc. nie ma żadnych oszczędności. Uznali przy tym za niedopuszczalne, by w okresie poprzedzającym święta Polacy musieli korzystać z kredytów, by godnie spędzić święta z bliskimi lub kupić prezenty dla dzieci.

Partia Zieloni przekonuje, że wynagrodzenia w Polsce rosną wolniej niż zyski firm, a także wolniej niż płace w innych krajach Unii Europejskiej. Podkreślają też, że kwota wolna od podatku w Polsce jest najniższa w Europie, a podatek od dochodów płacą nawet osoby żyjące w głębokim ubóstwie. Zwracają uwagę, że prawie połowa firm z kapitałem zagranicznym w Polsce nie płaci podatków w kraju. "Uważamy, że firmy, które zarabiają w Polsce, muszą dorzucać się do wspólnej kasy" - dodali Zieloni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8799

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane