PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Zmiany parametrów monet o niskich nominałach mogą przynieść wielomilionowe straty w handlu

Autor: www.dlahandlu.pl 25 kwietnia 2012 09:38

Polska Organizacja Handlu debatowała nad projektem NBP dot. zmian parametrów monet o niskich nominałach. Rozważono dwa scenariusze. Pierwszy dotyczy redukcji ilości monet o niskich nominałach w rynku, co można by osiągnąć m.in. przez zaokrąglanie cen w handlu detalicznym w sposób niwelujący konieczność użycia tych monet w trakcie zapłaty i wydawania reszty. NBP zaproponował zaokrąglanie przez placówki handlowe cen końcowych transakcji na kasie w dół do 5 gr.

Jak podaje POHID, według wyliczeń NBP na jednej transakcji powodowałoby to stratę 2 gr, co zdaniem przedstawicieli NBP równoważyłoby starty związane z obsługą monet o niskich nominałach.

Drugi scenariusz to zmiany kompozycji stopu, z którego monety są produkowane, na tańszy od używanego obecnie.

 

Teoretycznie rozważono też kombinację obu scenariuszy, chociaż NBP skłania się do realizacji scenariusza drugiego. NBP zobowiązał się do przekazania, w najbliższym czasie, szczegółowych parametrów technicznych nowych monet w celu sprawdzenia technicznych możliwości dostosowania zliczarek wagowych oraz przetestowania wpływu planowanych zmian na funkcjonowanie placówek handlowych.

 

Z dotychczasowej analizy POHiD wynika, że obydwa sposoby działania spowodują znaczące straty dla firm handlowych, przy czym w pierwszym przypadku, zmiana ma stosunkowo niewielki wpływ na interesy konsumenta, za to prowadzi do wielomilionowych strat w przypadku dużych firm handlowych, a także do znaczącego obniżenia przychodu w firmach mniejszych.

Drugi scenariusz, najbardziej prawdopodobny, spowoduje problemy techniczne z automatami do liczenia pieniędzy i niektórymi typami automatów zakupowych, wynikające ze zmiany parametrów fizycznych nowych monet. Spowoduje to znaczące koszty ich przebudowy (nieliczne z nich pozwolą sprawę załatwić w drodze zwykłego przestrojenia) i koszty wynikające ze zwiększonego prawdopodobieństwa błędu w obliczaniu.

 

- Harmonogram prac NBP przewiduje, że jeszcze przed wakacjami planowane jest zamówienie nowych monet w mennicy. Po otrzymaniu danych z NBP i techniczno-finansowych konsultacjach z firmami członkowskimi oraz innymi organizacjami, POHiD przedstawi wyliczenie kosztów, jakie poniosłyby placówki handlowe w związku realizacją zamierzeń NBP. NBP oczekuje, iż po przedstawieniu technicznych paramentów monet, otrzyma informacje o kosztach zmian do połowy maja br. - podaje POHID.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • nedpolams@op.pl 2012-04-26 10:14:16

  Pozwole sobie nie zgodzić sie z tezami postawionymi powyżej.Po pierwsze jeżeli chodzi o strary dla handlu detalicznego to moż być dokładnie odwrotnie , jak to funkcjonuje , jeżeli w sklepie jest cena 1.92 to przy kasie jest 1.90 natomiast jeżeli cena jest 1.93 to przy kasie jest 1.95 , sieci i sklepy zarabiają raczej sporo.

  Natomiast jest inne pytanie jeżeli specjaliści z NBP mogli by podać jaka jest partycja złotówki i jaki procent stanowi uzupełnienie nominału na rynku.Jak na takie gremium wnioski raczej marne.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  7,45

 • Śr

  4,19

 • Min

  2,97

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane