Zmiany w zatrudnianiu utrudnią elastyczność pracy w handlu?

www.portalspozywczy.pl 19 maja 2016 12:04

W maju br. Sejm przyjął nowelizację Kodeksu pracy, która zlikwiduje tzw. syndrom pierwszej dniówki, czyli sytuację, gdy pracodawca zatrudnia pracowników bez podpisania z nimi umowy. - Skutkować to może wydłużeniem formalności, co przy wysokich oczekiwaniach względem elastyczności, utrudni w znacznym stopniu „wejście” nowych pracowników do nowych zadań – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Marcin Bielawski, Area Manager agencji zatrudnienia Manpower.

Obecnie umowa może być dostarczona pracownikowi do końca pierwszego dnia pracy (tzw. syndrom pierwszej dniówki). Z chwilą, gdy nowelizacja wejdzie w życie, pisemna umowa o pracę będzie musiała być wręczona pracownikowi jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Drugi egzemplarz musi posiadać pracodawca. Za brak pisemnego potwierdzenia warunków umowy przed dopuszczeniem pracownika do pracy, pracodawcy grozić będzie nadal kara grzywny.

Jak podaje MRPiPS, nowe przepisy ułatwią działanie Państwowej Inspekcji Pracy, ponieważ wielokrotnie podczas kontroli dochodziło do nadużyć. Osoby nie posiadające umowy wskazywane były jako pracujące pierwszy dzień. Nowelizacja Kodeksu pracy wejdzie w życie od 1 września 2016 r.

Jak ta zmiana wpłynie na sektor handlu detalicznego i hurtowego? – Zmiany należy rozpatrywać w dwóch wymiarach – organizacyjnym i formalnym. Patrząc na stronę organizacyjną z pewnością wpłyną one na ograniczenie elastyczności, która jest bardzo istotna w wielu branżach, również w sektorach handlu detalicznego i hurtowego – mówi serwisowi portalspozywczy.pl Marcin Bielawski, Area Manager agencji zatrudnienia Manpower.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,79

  • Śr

    2,14

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane