ZPAV: Sklepy i restauracje za odtwarzanie muzyki zapłaciły 12 mln zł

Autor: PAP 3 maja 2010 20:01

ZPAV: Sklepy i restauracje za odtwarzanie muzyki zapłaciły 12 mln zł

W ciągu pięciu ostatnich lat blisko ośmiokrotnie wzrosła liczba podmiotów, które zawarły umowę za Związkiem Producentów Audio Video (ZPAV) na legalne odtwarzanie muzyki. W ubiegłym roku, już 8500 firm w blisko 15 tys. lokali ma prawo do odtwarzania muzyki.

Wysokość wpływów za zeszły rok wyniosła 12 mln złotych. Według prognoz na 2010 rok wartość opłat sięgnie 16 mln zł przy 13500 umów i objętych nimi 20 tys. lokali. Najnowszy raport Związku Producentów Audio Video pokazuje, że z roku na rok wzrasta świadomość przedsiębiorców na temat konieczności regulowania opłat za korzystanie z muzyki w lokalach. Właściciele coraz częściej przekonują się, że legalna muzyka jest opłacalna, gdyż kreuje pozytywny wizerunek firmy.

"Obecność muzyki w sklepach, barach, restauracjach i lokalach usługowych zaczyna być coraz częściej postrzegana jako ważny środek pozyskiwania i utrzymania klienta. Uchylenie się zaś od opłat, jak każde inne nieuprawnione korzystanie z cudzej własności, może grozić poważnymi konsekwencjami - zarówno karnymi, jak i finansowymi." - mówi Bogusław Pluta.

Każdy podmiot gospodarczy, wykorzystujący w swojej działalności muzykę, zobligowany jest do odprowadzania stosownych opłat na rzecz Organizacji Zbiorowego Zarządzania (OZZ), reprezentujących twórców, wykonawców i producentów. Obowiązujące w naszym kraju stawki za publiczne odtwarzanie muzyki ustalone są na średnim europejskim poziomie.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,98

  • Śr

    7,87

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9343

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane