Analitycy: LPP musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami

Autor: dlahandlu.pl 14 lutego 2018 14:57

Analitycy DM BDM SA oceniają, że przed LPP stoi szereg wyzwań, takich jak wprowadzany w marcu zakaz handlu w niedziele, wymagająca sytuacja na rynku pracy, ograniczony potencjał do dwucyfrowego przyrostu powierzchni handlowej czy presja ze strony innych graczy. Ich zdaniem, akcje spółki są przewartościowane i wyceniają je na 8 203,3 zł za walor.

Jak tłumaczą analitycy DM BDM SA, od czasu publikacji ostatniej rekomendacji z 7 listopada, kurs akcji spółki zyskał ok. 7 proc., momentami przekraczając 10 tys. PLN, co w dużej mierze wynikało z osłabienia USD. W bieżącym raporcie cena docelowa została podniesiona do 8 203,3 PLN za walor, jednak zalecenie obniżone, z Trzymaj na Redukuj.

- W dłuższym okresie ciężko jest nam znaleźć argumenty, które miałyby stać się bodźcem do kontynuacji wzrostu wyceny spółki. Uważamy, że większość pozytywnych czynników jest już w znacznej mierze uwzględnione w cenie. Dostrzegamy raczej szereg wyzwań, takich jak wprowadzany w marcu zakaz handlu w niedziele, wymagającą sytuację na rynku pracy, ograniczony potencjał do dwucyfrowego przyrostu powierzchni handlowej czy presję ze strony innych graczy (zwracamy uwagę na H&M, który w minionych kwartałach borykał się ze słabszą sprzedażą) – napisali analitycy w raporcie.

Spodziewają się oni, że LPP w tym roku zwiększy powierzchnię handlową do ok. 1,1 mln mkw., co przy założeniu pozytywnych odczytów sprzedażowych z mkw. może pozwolić na osiągnięcie ok. 8 mld PLN przychodów (w tym ponad 8 proc. udział e-commerce). Czynsze za metr kwadratowy mogą wzrosnąć symbolicznie, jednak mocno do góry powinny pójść koszty wynagrodzeń – nawet o 9 proc. rdr, z powodu presji związanej z podwyżką płacy minimalnej i niskiego bezrobocia, które wzmagają wymagania pracowników. Rosnąca tendencja powinna też objąć pozostałe koszty (rozbudowa centrali i rosnący e-commerce m.in. w obszarze logistyki).

- Zwracamy jednak uwagę, że na rynku panuje mocna konkurencja między detalistami. Wskazujemy tu m.in. na borykający się z problemami w ostatnim czasie H&M. Dostrzegamy ryzyko, że szwedzki gigant odzieżowy może psuć rynek poprzez intensywne akcje promocyjne, o ile nie dojdzie do odbudowy jego obrotów. Z ciekawością patrzymy na okresy wyprzedażowe, w trakcie których mają być prowadzone mocne wyprzedaże zgodnie z bieżącą polityką zarządzania towarem – napisali analitycy w raporcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 3o2 2018-02-15 21:04:18

  Ten rok będzie ciekawy. W pięknym stylu w rok się odbili, teraz będzie test, czy dalej za ciosem czy stagnacja. Ja myślę, że już nie tak dynamicznie, ale dalej będzie w górę.

 • mildo 2018-02-15 12:06:13

  Dadzą radę, pokazali to już w zeszłych latach

 • zrek 2018-02-14 20:00:13

  Zakaz handlu w niedzielę dla tak popularnej marki nie będzie sporym problemem, zwłaszcza że nie ma jeszcze zakazu w każdą niedziele. Sprzedaż z sukcesem przeniesie się na inne dni oraz na sprzedaż internetową.

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,32

 • Śr

  6,45

 • Min

  4,67

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8198

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane