H&M przegrywa walkę o klienta z markami firmy Inditex

Autor: dlahandlu.pl 24 stycznia 2018 11:09

Szwedzki gigant H&M przegrywa walkę o konsumentów z hiszpańskim Inditexem. Chociaż H&M oferuje tańsze ubrania, to Inditex szybciej reaguje na nowe trendy.

Dzięki obrotom o wartości 24 miliardów euro Inditex jest drugim co do wielkości sprzedawcą odzieży na świecie, ale jego niższe obroty w 2017 roku pokazują, że sukces i wzrosty nie są już tak oczywiste. H&M konsekwentnie stawia na najniższą ceną, ale konsumenci są w stanie zapłacić więcej w sklepach Inditeksu (m.in. Zara, Bershka, Massimo Dutti, Pull&Bear), gdyż właśnie tam najszybciej znajdą modne, zgodne z tredndami kolekcje.

Różnica w cenie u wiodących detalistów odzieżowych jest m.in. wypadkową tego, gdzie obie firmy produkują swoje ubrania. Szwedzka firma 80 proc. swojej odzieży produkuje z krajach trzeciego świata, gdzie koszty pracy są najniższe. Inditex połowę asortymentu produkuje w krajach położonych blisko najważniejszych dla firmy rynków. To większe koszty, ale ubrania docierają do sklepów o wiele szybciej. Według analityków Goldman Sachs, odzież z metką H&M dociera do sklepów sieci dużo później, co jest ogromną przeszkodą w branży fast fashion, gdzie trendy szybko się zmieniają.

H&M rozumie te kwestie i chce produkować więcej ubrań w pobliżu kluczowych rynków, żądając tym samym większej elastyczności od dostawców. Analitycy obawiają się jednak, że firma może mieć  większe problemy, m.in. sprzedaż online poniżej oczekiwań oraz fakt, że stacjonarna sieć sklepów rozwija się zbyt szybko. Dlatego eksperci uważają, że wyniki H&M będą słabsze także w tym roku.

Zdaniem firmy ubezpieczeniowej Skandia, która znacznie obniżyła swój udział w akcjonariacie H&M, odzieżowa sieć jest zbyt ukierunkowana na wzrost obrotów, zamiast skupić się na rentowności. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • gosc 2018-01-24 11:58:06

    Od kilku lat nic ciekawego w H&M nie widziałem, w INDITEXIE zawsze coś znajde :P

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8509

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane