Pracownicy fabryk Ikea chcą podwyżek. Rozważają strajk

Autor: Money.pl 12 marca 2018 14:13

Pracownicy fabryk Ikea chcą podwyżek. Rozważają strajk Fot. Shutterstock.com

Pracownicy fabryk Ikea w Polsce chcą podwyżek. Rozważają strajk i wyjazdy pod siedzibę meblowego giganta. Jak podaje Money.pl, na razie miejscem walki stał się rynek w malutkiej miejscowości Zbąszyń. "Nie będziemy pracować za miskę ryżu" - tak brzmiało jedno z haseł na pikiecie.

Ikea zatrudnia w fabrykach mebli w Polsce ponad 3 tys. pracowników.

- Od grudnia ubiegłego roku z pracodawcą negocjujemy podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników w zakładzie. To około 3,4 tys. osób. Przez sześć kolejnych spotkań nie doszliśmy do żadnego porozumienia. Przyjeżdżali przedstawiciele firmy ze Szwecji, jednak nie mieli żadnej oferty na teraz - mówi money.pl Piotr Brambor, przewodniczący organizacji zakładowej ZZ Budowlani Ikea Industry.

O jakie pieniądze chodzi? Związkowcy nie chcą mówić o konkretnych stawkach. Wynagrodzenie w fabrykach też nie należy do jawnych. W oficjalnych ogłoszeniach o pracę nie ma ani słowa o miesięcznej wypłacie. Jest za to deklaracja „atrakcyjnego wynagrodzenia”.

Nie jest jednak tajemnicą, że związkowcy proponowali na początku podwyżkę o 10 proc. Byli skłonni zejść o maksymalnie kilka punktów procentowych. Pracodawca oferował jeszcze mniej. I rozmowy stanęły w miejscu.

- Firma postawiła pracowników i związki zawodowe pod murem. Negocjacje nie przyniosły żadnego porozumienia, a Ikea już miała gotowe aneksy do umów dla pracowników - opowiada z kolei money.pl Michał Kukuła, przewodniczący NSZZ Solidarność Ikea Industry & Retail. Nowe umowy zakładały podwyżkę o kilka procent, choć nie taką, na jaką liczyła załoga. - Jesteśmy największą wartością firmy. Tym bardziej że w ostatnim czasie o dobrych i przywiązanych pracowników jest niezwykle ciężko - dodaje.

- Żadnej decyzji nie podejmujemy bez konsultacji z pracownikami. Mamy głosowania, referenda, częste rozmowy. Każdą propozycję firmy przedstawialiśmy pracownikom. I dla każdej mówiliśmy o plusach i minusach danego rozwiązania. Załoga stwierdziła jednak, że powinniśmy negocjować dalej. I dlatego zorganizowaliśmy pikietę. Przyszło kilkaset osób - dodaje.

Co jeszcze nie podoba się pracownikom? Niektórzy z nich od kilkunastu lat pracują w szwedzkiej firmie, a stawki mają identyczne jak nowo przyjmowani pracownicy. Podczas pikiety pojawiły się zresztą plakaty z hasłem: "Staż pracy dla zarządu nic nie znaczy".

Pracownicy nie chcą występować pod nazwiskiem. Anonimowo jeden z zatrudnionych w rozmowie z money.pl przyznał wprost, że koszty życia nawet w mniejszych miejscowościach od lat rosną. A pensja za tym nie nadąża.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,10

  • Śr

    2,97

  • Min

    2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane