Prezes Inquiry: PKN Orlen może być faworyzowany w kwestii zakazu handlu w niedziele

Autor: dlahandlu.pl 10 stycznia 2018 14:06

Prezes Inquiry: PKN Orlen może być faworyzowany w kwestii zakazu handlu w niedziele Na zdj. Agnieszka Górnicka, prezes firmy Inquiry. Fot. materiały prasowe

Nie wykluczone, że PKN Orlen, jako firma państwowa, wiedział wcześniej o planowanych zmianach przepisów dotyczących ograniczenia handlu w niedziele i miał więcej czasu by się do nich przygotować – uważa Agnieszka Górnicka, prezes firmy Inquiry, w rozmowie z serwisem dlahandlu.pl. W takim wypadku, byłoby to wspieranie państwowej spółki kosztem firm konkurencyjnych - dodaje.

Niedawno pojawiła się informacja, iż PKN Orlen planuje zmiany w swoim statucie, dzięki którym mógłby rozpocząć działalność hurtowni w branżach od mięsnej po obuwniczą i AGD. Termin wprowadzenia nowej działalności dziwnie zbiega się w czasie z zaawansowaniem prac nad ustawą o zakazie handlu w niedzielę. Wśród wyłączeń od zakazu znajdują się przecież stacje paliw. Czy PKN Orlen chce rozszerzyć zakres sprzedaży w swoich sklepach i skorzystać z tego, że w niedziele nie będzie można zrobić zakupów nigdzie indziej?

Wiele wskazuje na to, że w ten sposób umożliwiono Orlenowi zmonopolizowanie handlu w niedziele. PKN Orlen jako spółka państwowa, miał znacznie więcej czasu niż jakakolwiek inna sieć na przygotowanie się do zmian związanych nowymi przepisami. Zwróćmy uwagę, że tak daleko idące projekty zmian w dużych firmach handlowych nie powstają w dwa tygodnie, szczególnie w przypadku firm notowanych na giełdzie.  Na przygotowanie radykalnej zmiany strategii trzeba poświęcić dużo czasu, moim zdaniem za tym doniesieniem stoi minimum rok przygotowań.

Innymi słowy, PKN Orlen wiedział wcześniej, co się stanie i miał czas się przygotować?

Jeśli zmiany były zawczasu uzgodnione pomiędzy autorami ustawy i firmą, to jest to jawne wspieranie państwowej spółki kosztem firm konkurencyjnych.

Pozostaje pytanie, co w tej sytuacji zrobią inne sieci. Proszę zauważyć, że jest jeszcze droga prawna. Prawdopodobnie takie posunięcie można zaskarżyć do instytucji europejskich, a Unia Europejska jest bardzo wrażliwa na wszelkie formy wspierania jednych firm kosztem drugich przez administrację państwową.

Czy to dobry pomysł, by przy stacjach otwierać duże markety?

Decydujący głos będzie i tak należał do konsumentów. Specyfika lokalizacji i charakter stacji benzynowych nie sprzyja robieniu zakupów innych niż typowe zakupy convenience. Gdyby tak było, to  w krajach  gdzie od dawna obowiązuje zakaz handlu w niedzielę, na stacjach benzynowych działałyby regularne supermarkety, a raczej nie obserwujemy takiego zjawiska.

Przeczytaj także:

PKN Orlen: Zmiany asortymentowe bez związku z zakazem handlu w niedziele

PMR: Rynek usług gastronomicznych na stacjach benzynowych urośnie w 2018 r. do 2 mld zł

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • klient 2018-01-13 14:51:51

  Oprócz firmy Orlen są jeszcze Shell, BP, Statoil, Lotos, Lukoil. Tak więc zastanawia mnie, dlaczego autor pisze tylko o JEDNEJ firmie?

 • Łukasz 2018-01-11 14:04:10

  a może z innej beczki, myślę, że wszystkie marki paliowe które chcą posadzić szerszy retail u siebie grubo moga umoczyć, opowiedź na proste pytanie : czy poza niedzielą tez pójdziesz tam na zakupy np spożywcze? myśle ze nie a w tym przypadku koszty będą powyżej obrotów których utrata w tygodniu niedziela raczej nie zrekompensuje.

 • Bohdan 2018-01-10 20:17:41

  To chyba nieporozumienie, że nie widać supermarketów przy stacjach benzynowych w krajach, gdzie istnieje zakaz handlu w niedzielę. Przy autostradach są duże stacje benzynowe ze sklepami o bogatym asortymencie. A jeśli akurat stacje paliw były po obu stronach autostrady, a taki sklep był tylko po jednej stronie, to stawiano dla pieszych kładkę łączącą obie stacje. Handel frontem do klienta, nawet w niedzielę.

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,98

 • Śr

  4,77

 • Min

  3,31

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5323

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane