PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Prezes EI: Będziemy inwestować w liderów branży spożywczej i handlowej

Autor: Rynek Spożywczy 5 marca 2009 10:56

Prezes EI: Będziemy inwestować w liderów branży spożywczej i handlowej

Sektor związany z konsumentem jest bardziej bezpieczny i przewidywalny. Łatwiej śledzić, jak konsumenci reagują na sytuację gospodarczą i na bieżąco dostosowywać do tego swoją strategię - mówi w wywiadzie dla portalspozywczy.pl Jacek Siwicki, prezes Enterprise Investors.

Mamy kryzys czy to czas na kupowanie?

Tak, ale także na agresywne działanie na rynku. Wiele giełdowych firm mówi - dla nas, lidera w branży, to jest dobry czas, bo zanim my dostaniemy kataru, konkurenci wymrą na zapalenie płuc. Trzeba myśleć dwojako - jedna półkula mózgu tnie koszty i handryczy się o każdą złotówkę, a druga myśli, jakby tu przejąć kogoś. I nie patrzeć tylko na krajowy rynek, bo może się np. okazać, że wielki niemiecki konkurent jest w bardzo trudnej sytuacji i za parę złotych można go przejąć, albo zająć jego miejsce na rynku.

Trzeba więc robić oszczędności za sto tysięcy i myśleć o ekspansji za miliony. Ale muszą to robić dwa różne zespoły w firmie.

Co w takiej sytuacji robią fundusze, takie jak Enterprise Investors ?

Spadają wyceny giełdowe i ceny negocjacyjne i można zacząć rozmawiać o kupowaniu firm nieporównanie taniej niż pół roku temu. Do transakcji może zacząć dochodzić za 3 - 6 miesięcy.

Są branże bardziej narażone na kłopoty, choćby motoryzacja i budownictwo. Ocenia się, że stosunkowo bezpieczne są teraz handel żywnością i jej produkcja i w nie warto inwestować.

Ale jaki handel - dyskonty czy sieci delikatesowe ? Są tacy, którzy mówią, że klient nie kupi nowego samochodu , ale na odrobinę luksusu w postaci ulubionej dobrej wędliny będzie go stać, a inni uważają, że pod Lidla będzie przyjeżdżać coraz więcej mercedesów i nikt się nie będzie wstydzić, że tam kupuje. Ale generalnie zgoda - sektor związany z konsumentem jest bardziej bezpieczny i przewidywalny. Łatwiej śledzić, jak konsumenci reagują na sytuację gospodarczą i na bieżąco dostosowywać do tego swoją strategię.

Czy Enterprise Investors ma plany kolejnych po Kofoli inwestycji w sektor żywnościowy ? Macie już spore doświadczenie w tej branży.

Inwestowaliśmy w kilkanaście w sumie sieci sklepów detalicznych, więc jak ktoś przychodzi rozmawiać o sklepach, to łatwiej nam ocenić projekt, znaleźć menedżerów, ocenić kwalifikacje dotychczasowej kadry.

Są rozmowy z jakimiś firmami z branży spożywczej?

Tak, ale za wcześnie mówić o konkretach. Nie mogę powiedzieć, w jakim sektorze, bo jak się celuje w lidera czy wicelidera, to za łatwo byłoby ustalić, o jakie firmy może chodzić. A uważamy, że teraz łatwiej się będzie żyć bogatym firmom, one będą konsolidować wokół siebie i właśnie takie nas interesują.


WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11609

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane