PARTNER PORTALU partner portalu - www.frigologistics.pl

Roszyk: Kryzys może doprowadzić do fali przejęć sieci handlowych

Autor: portalspozywczy.pl, Łukasz Stępniak 4 marca 2009 12:46

Roszyk: Kryzys może doprowadzić do fali przejęć sieci handlowych

Sadzę, że odpowiedzią na nadchodzące trudniejsze czasy będzie częściowa migracja klientów w kierunku dyskontów kosztem hiperi supermarketów. Bezpieczeństwo mniejszych sieci handlowych zapewniać będzie ich konsolidacja z większymi podmiotami. To w naturalny sposób spowoduje ograniczenie segmentu hiper- i supermarketów do kilku największych sieci. Nadal będziemy też obserwowali stabilną sytuację segmentu convenience - uważa Jacek Roszyk, prezes Żabka Polska SA.

O ile w ubiegłym roku polski handel detaliczny konsolidował się dość niemrawo, o tyle obecny kryzys może doprowadzić do fali upadłości i przejęć sieci handlowych. Najwięksi gracze przygotowują się już do akwizycji. Tylko czy będzie ich na nie stać?

Analitycy i przedstawiciele branży są podzieleni co do tego, jak kryzys wpłynie na tempo konsolidacji i tempo rozwoju polskiego handlu detalicznego i hurtowego. Powtarzają dwa podstawowe argumenty. Pierwsi uważają, że spowolnienie dotknie wszystkich na rynku, a że banki nie chcą dawać kredytów, więc nie będzie pieniędzy na kosztowne akwizycje. Według drugich dzięki kryzysowi integracja rynku przyspieszy, bo na rynku są podmioty, które prowadziły rozsądną politykę inwestycyjną i mają pieniądze na przejęcia.

Integracja na polską skalę

Polski rynek detaliczny jest nadal stosunkowo rozproszony, coraz bardziej postępuje jednak jego koncentracja mierzona udziałami wiodących firm. W 2006 roku łączne udziały 20 największych uczestników rynku wynosiły niespełna 30 proc.Według raportu PMR w 2008 roku wartość ta przekroczy 40 proc. - Jest to spowodowane nie tylko szybkim rozwojem liderów rynku, ale także serią większych i mniejszych przejęć, które miały miejsce w latach 2006-08 - wyjaśnia Marcin Szaleniec, analityk PMR.

W roku 2008 na polskim rynku detalicznym nie doszło do spektakularnych transakcji, takich jak w latach poprzednich, gdy z rynku wycofały się francuska sieć Geant i holenderski Ahold. Było jednak kilka istotnych akwizycji, które zmieniły układ sił na rynku.

Emperia Holding od połowy ubiegłego roku konsekwentnie skupuje małe, regionalne sieci sklepów spożywczych.
W ubiegłym roku przejęła kontrolny pakiet udziałów w ZKiP Lewiatan94 Holding, organizacji integrującej około 2 tys. sklepów PSH Lewiatan.

Umożliwiło to Emperii awans na czwartą pozycję wśród największych firm działających w handlu detalicznym żywnością.
Pierwsze trzy pozycje zajęły kolejno: Jeronimo Martins Dystrybucja (JMD - właściciel Biedronki), Carrefour i Tesco. Emperia dokonała także kilku innych mniejszych akwizycji, przejmując m.in. Lewiatan Dolny Śląsk, Lewiatan Zachód, Lewiatan Orbita i Lewiatan Wielkopolska.


WYBRANE DLA CIEBIEBĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 11415

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 533212

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane