PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Poradnik: Jak zapobiegać zagrożeniom w centrach handlowych?

Autor: dlahandlu.pl 10 stycznia 2018 10:31

Poradnik: Jak zapobiegać zagrożeniom w centrach handlowych? Fot. Shutterstock.com

Myśląc o centrum handlowym, powinniśmy je traktować jak średniej wielkości miasto powiatowe, niż jako budynek. Ponieważ przebywa w nim kilka tysięcy osób, a takie zagęszczenie ludzi generuje całe spektrum zagrożeń - od niegroźnych wypadków, potknięć, przez omdlenia, kradzieże, aż po napaści i zamachy terrorystyczne. Zapobieganie wszystkim typom zagrożeń wymaga koordynacji wielu procesów, ciągłej koncentracji pracowników ochrony, wykorzystania rozwiązań technicznych i przestrzegania precyzyjnie zaprojektowanych procedur - wyjaśnia Kamil Traczyk, wiceprezes Impel Security Polska.

Ważne jest, aby podczas wyboru dostawcy usług bezpieczeństwa, zarządzający zwracał uwagę na doświadczenie firmy oraz zespół pracowników, którzy tę usługę będą wykonywać a także wdrożenie odpowiednich procedur, uzgodnionych pomiędzy zarządzającym a dostawcą. Tu znów liczy się doświadczenie – im większa ilość obsługiwanych obiektów, tym większy zasób wiedzy o potencjalnie niebezpiecznych zdarzeniach i sposobach im zapobiegania. 

Jakie są więc metody, by przeciwdziałać kradzieżom, napadom, atakom? Wszystko sprowadza się w gruncie rzeczy do prewencji – komentuje ekspert z Impel Security. W codziennej pracy stawiamy na odpowiednie przygotowanie i przeszkolenie. Obserwujemy, uprzedzamy, działamy. Są centra handlowe zintegrowane z innymi obiektami użyteczności publicznej, na przykład z dworcem kolejowym czy autobusowym, gdzie ludzie poruszają się z walizkami i torbami. Czasami o nich zapominają i taki przedmiot natychmiast wywołuje zainteresowanie. Może to być zwykła walizka, jak i walizka wypełniona materiałami wybuchowymi. W jaki sposób wychwycić różnicę? Tu właśnie pojawia się potrzeba proaktywności. Ochrona, widząc osobę, która porusza się z walizką, zaczyna dyskretnie kontrolować jej poczynania. Jeżeli widzimy, że taka osoba zachowuje się naturalnie, odwiedza kilka sklepów, następnie siada w kawiarni i zwyczajnie zapomina o swojej walizce – wówczas nie ma potrzeby do podejmowania zdecydowanych działań. Jednak, gdy sytuacja wzbudzi jakiekolwiek wątpliwości, czyli osoba wykazuje oznaki zdenerwowania, często się rozgląda, często wraca w te same miejsca, aż w końcu porzuca bagaż – wtedy podejmujemy stosowną reakcję ustaloną z odpowiednimi służbami. W ostateczności jest to ewakuacja obiektu. Ważna jest współpraca pomiędzy pracownikami ochrony i umiejętność odpowiedniego wykorzystania techniki.

Niezależnie od tego, ile techniki zaimplementujemy w centrum handlowym, kluczowym ogniwem bezpieczeństwa pozostają pracownicy ochrony. To oni są jego oczami i uszami. To oni muszą widzieć jak najwięcej i analizować zachodzące zdarzenia, niezależnie od tego, czy siedzą przed ekranami monitorów w centrum monitoringu, czy patrolują korytarze. Kamil Traczyk z Impela wyjaśnia, na czym polegają typowe czynności pracownika ochrony. – W codziennej pracy ochroniarz pełni funkcję służby informacyjnej dla odwiedzających. Kieruje do wyjścia, do toalet, pomaga znaleźć windę czy odpowiednie wyjście. Poza tym ma swój wkład w funkcjonowanie wielu aspektów obiektu, jak choćby sprawdzenia stanu wszelkich urządzeń i elementów centrum. Raportuje wszystko, co odbiega od standardów – sprawdza stan drzwi, oświetlenia, wind, schodów ruchomych, klimatyzacji i elektryki. Raportuje nawet braki mydła i ręczników w toaletach. Jednocześnie wypatruje kieszonkowców, złodziei, chuliganów i wandali. W przypadku stwierdzenia zagrożenia niezwłocznie wzywa odpowiednie służby ratunkowe, by następnie koordynować ich pracę – gdyż sam najlepiej zna obiekt. Pracownicy ochrony zabezpieczają także ewentualne dowody w miejscu zdarzenia oraz starają się powstrzymać eskalację zagrożenia i uniknąć paniki, która niejednokrotnie zbiera większe żniwo niż pierwotne zagrożenie. Wszystkie działania prowadzone są w oparciu o procedury i pracę zespołową – tłumaczy ekspert.

 • mirko 2018-01-19 14:57:23

  @kosa serio taki dobry ten impel? Pytam, bo szukam firmy ochroniarskiej do firmy i chciałbym dobrych fachowców zatrudni

 • kosa 2018-01-18 22:30:58

  Firma ochroniarska takiego obiektu ma co robić. Ale potrzeba specjalistów jak impel aby to oponować

 • Dada 2018-01-12 09:38:31

  Zabezpieczcie takiego molochu to wyzwanie. Potrzeba wyszkolonych ludzi i dobrego sprzętu. Firmy ja Impel stale musza się rozwijać bo zagrożeń przybywa i się zmieniają a ochrona musi być o krok przed nimi

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  18,99

 • Śr

  15,85

 • Min

  9,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7994

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane